eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VIII 2013

Koniunktura przemysłowa VIII 2013

2013-08-26 10:09

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2013


W sierpniu 7,0% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 8,6%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (54% w sierpniu br., 50% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu). W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku istotnie wzrosło również znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 14% do 18%).

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 4,7% (przed rokiem 3,6%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (75% w sierpniu bieżącego i ubiegłego roku). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z nie-pewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 47% do 59%) oraz niedostatecznym popytem (z 35% do 43%).

Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)

W sierpniu w większości województw podmioty prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, szczególnie jednostki zarejestrowane w województwie małopolskim i świętokrzyskim. Negatywnie koniunkturę oceniają jedynie podmioty z siedzibą w województwie podlaskim.

fot. mat. prasowe

Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw

W sierpniu w większości województw podmioty prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, szczególnie jednostki zarejestrowane w województwie małopolskim i świętokrzyskim.


W sierpniu koniunkturę negatywnie oceniają jednostki prowadzące działalność w zakresie budownictwa ze wszystkich województw (z wyjątkiem województwa podlaskiego). Najbardziej pesymistyczne oceny formułują jednostki zarejestrowane w województwie śląskim, natomiast najmniej – dolnośląskim.

W sierpniu najbardziej pesymistycznie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa warmińsko-mazurskiego, a najkorzystniej – podmioty zarejestrowane w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

W sierpniu większość jednostek ocenia koniunkturę w handlu detalicznym negatywnie, szczególnie przedsiębiorstwa, których siedziby znajdują się w województwie łódzkim i święto-krzyskim. Jedynie przedsiębiorstwa zarejestrowane w województwie wielkopolskim formułują nieznacznie pozytywne oceny w tym zakresie.

W większości województw podmioty z sekcji transport i gospodarka magazynowa oceniają w sierpniu koniunkturę niekorzystnie. Najgorsze oceny w tym zakresie zgłaszają jednostki, których siedziba znaj-duje się w województwie śląskim oraz łódzkim.

Najbardziej korzystne oceny koniunktury, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem, formułują jednostki mające siedzibę w województwie warmińsko-mazurskim. W większości województw podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia zgłaszają w sierpniu pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystnie, lepiej niż w lipcu, oceniają koniunkturę jednostki, których siedziba znajduje się w województwie świętokrzyskim.

Najbardziej pesymistyczne i znacznie gorsze wobec pozytywnych sprzed miesiąca oceny koniunktury formułują jednostki mające siedzibę w województwie podlaskim.

W sierpniu najbardziej korzystne oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji informacja i komunikacja, mające siedzibę w województwie wielkopolskim oraz podkarpackim.

Najbardziej pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem oceniają koniunkturę jednostki, których siedziba znajduje się w województwie lubuskim.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w sierpniu na poziomie nie-znacznie wyższym niż przed miesiącem i zbliżonym do notowanego przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik syntetyczny i jego dekompozycja

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w sierpniu na poziomie nieznacznie wyższym niż przed miesiącem i zbliżonym do notowanego przed rokiem.


W sierpniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem, rośnie wartość składowych wskaźnika syntetycznego w handlu, usługach oraz – w nieznacznym stopniu – w przemyśle i budownictwie. Wszystkie składowe wskaźnika (oprócz usług) kształtują się na poziomie wyższym niż przed rokiem, a największą poprawę obserwuje się w handlu.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost ocen diagnostycznych oraz prognostycznych. W skali roku nastąpiła poprawa ocen prognostycznych i niewielkie pogorszenie ocen diagnostycznych.

poprzednia  

1 ... 6 7

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: