eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa VII 2013

Koniunktura przemysłowa VII 2013

2013-07-23 10:11

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2013



W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 18 (przed miesiącem plus 21). Poprawę koniunktury odnotowuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie 7% (w czerwcu odpowiednio 25% i 4%).

Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Ostrożniejsze oceny koniunktury mogą być związane z mniej optymistycznymi prognozami popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sytuacja finansowa oceniane są nadal pozytywnie; sygnalizowany jest nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost aktualnej sprzedaży. Zarówno bieżące jak i przyszłe ceny usług mogą spadać nieco szybciej niż odnotowywano w czerwcu. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe od zapowiadanych w czerwcu.

W lipcu podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują spadek popytu na usługi, najbardziej znaczący – jednostki z sekcji edukacja (sekcja P). Wzrost popytu na oferowane usługi zgłaszają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K), opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).

Na najbliższe trzy miesiące najbardziej istotnego spadku popytu, zbliżonego do zgłaszanego w czerwcu, spodziewają się podmioty z sekcji edukacja (sekcja P). Najbardziej znaczący wzrost popytu przewidują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

W lipcu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży, najbardziej znaczące – jednostki z sekcji edukacja (sekcja P). Wzrost sprzedaży zgłaszają jedynie podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).

Największy wzrost sprzedaży w najbliższych trzech miesiącach, choć mniejszy od prognozowanego w czerwcu, przewidują przedsiębiorstwa z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Na j-bardziej znaczącego spadku sprzedaży oczekują jednostki z sekcji edukacja (sekcja P) oraz pozostała działalność usługowa (sekcja S).

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw ze wszystkich sekcji objętych badaniem (z wyjątkiem podmiotów z sekcji K – działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz sekcji I – zakwaterowanie i gastronomia) jest w lipcu oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, choć mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem, zgłaszają jednostki z sekcji edukacja (sekcja P).

Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej podmiotów większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia w tym zakresie spodziewają się podmioty z sekcji edukacja (sekcja P). Poprawę sytuacji finansowej przewidują tylko dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).

W przedsiębiorstwach należących do większości badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, przede wszystkim w jednostkach z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Niewielki wzrost cen na swoje usługi przewidują jedynie dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości (sekcja L), opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) oraz edukacja (sekcja P).

Jednostki większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień, nieco większą wobec zapowiadanej w czerwcu, deklarują dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Niewielki wzrost zatrudnienia planują kierujący podmiotami z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R), zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).

W lipcu 6,2% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 4,8%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (57% w lipcu br., 56% przed rokiem), konkurencją firm krajowych (52% w lipcu br., 51% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 41% do 44%), a spadło – z trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 13% do 11%) i niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 13% do 11%).

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: