eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-VI 2013 r.

Upadłości firm w Polsce I-VI 2013 r.

2013-07-02 13:35

Upadłości firm w Polsce I-VI 2013 r.

Upadłości firm w Polsce I-VI 2013 r. © lassedesignen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W I półroczu 2013 roku sądy wydały postanowienia o upadłości 455 polskich przedsiębiorstw (wg danych na dzień 28 czerwca br.) Liczba upadłości w Polsce ciągle jest większa niż przed rokiem, ale dynamika wzrostowa nieco wyhamowała - podał Coface.

Przeczytaj także: Upadłości firm I-VI 2013

  • 455 bankructw to liczba o ponad 7 proc. wyższa od ostatecznego wyniku I półrocza 2012, w którym ogłoszono 424 upadłości. Należy jednak pamiętać, że są to wyniki niepełne i statystyki wskazują, że liczba ta wzrośnie o około 10-15 przypadków, co oznacza, że wzrost sięgnie około 10 proc. r/r. Przypomnijmy, że w 2012 r., po I półroczu wzrost utrzymywał się na poziomie 20 proc.
  • Tempo wzrostu liczby upadłości spowolniło, jednak 455 upadłości to nadal najgorszy wynik od siedmiu lat, wyższy o 125 proc. od zanotowanego w pierwszym półroczu przedkryzysowego roku 2008.
  • W pierwszej połowie br. odsetek postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu stanowił ponad 16,5 proc., podczas gdy w całym roku 2012 było to 19 proc.
  • Nadal utrzymuje się wzrost liczby upadłości w produkcji – to wiodący sektor w 2013 roku wśród bankrutów. W okresie od stycznia do czerwca br. upadłości w grupie producentów stanowią 33 proc. wszystkich postanowień, podczas gdy rok temu odsetek ten wynosił 28,5 proc. W przetwórstwie przemysłowym (141) ogłoszono w bieżącym roku znacznie więcej upadłości niż w budownictwie (106).

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce w I półroczach lat 2002-2013

W I półroczu 2013 roku sądy wydały postanowienia o upadłości 455 polskich przedsiębiorstw (wg danych na dzień 28 czerwca br.) Liczba upadłości w Polsce ciągle jest większa niż przed rokiem, ale dynamika wzrostowa nieco wyhamowała.


W pierwszym półroczu bieżącego roku upadło o 7% więcej firm, niż w tym samym okresie roku ubiegłego – mówi Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka w Coface. Potwierdza to wciąż rosnące problemy polskich przedsiębiorstw z regulowaniem swoich zobowiązań. Problemy te szczególnie widoczne są obecnie w przemyśle przetwórczym, nieco lepiej jest wśród firm handlowych, choć i tutaj upadłości jest więcej.

Sytuacja branży budowlanej zaczyna się stabilizować. Bankrutujących firm jest wciąż bardzo dużo, lecz liczba ta przestała rosnąć, co daje nadzieję, że kolejne miesiące okażą się pod tym względem lepsze. Oceniamy, że rok 2013 będzie okresem dalszego wzrostu upadłości, jednak dynamika tego wzrostu osłabnie do poziomu poniżej 10%.

W ciągu ostatniego roku zmieniła się struktura branżowa upadających firm. Producenci stanowią obecnie 33 procent bankrutów (wzrost o 4,5 pkt. proc.) Udział upadłości w handlu, budownictwie i transporcie jest na zbliżonym poziomie, mniejszą grupę w ogólnej liczbie postanowień stanowią przedstawiciele innych branż, w tym usług.

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

W ciągu ostatniego roku zmieniła się struktura branżowa upadających firm. Producenci stanowią obecnie 33 procent bankrutów (wzrost o 4,5 pkt. proc.) Udział upadłości w handlu, budownictwie i transporcie jest na zbliżonym poziomie, mniejszą grupę w ogólnej liczbie postanowień stanowią przedstawiciele innych branż, w tym usług.


Komentuje Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka w Coface.

Budownictwo

Sytuacja w branży budowlanej przestaje się pogarszać, przynajmniej, jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki upadłościowe. Okres spływu należności w tym sektorze wciąż się wydłuża, ale nie rośnie już liczba upadłości. Było ich w pierwszych sześciu miesiącach tego roku praktycznie tyle samo (106), co w roku ubiegłym (104). Można na tej podstawie stwierdzić, że branża budowlana osiągnęła już ten poziom, z którego można się już tylko odbić i że sytuacja powinna się poprawiać. Przypomnijmy, że rok temu wzrost liczby bankructw w budownictwie sięgał 70 proc. r/r. Przy okazji wniosku o upadłość PBG i Hydrobudowy, Polska dowiedziała się wtedy o problemach firm podwykonawczych w projektach drogowych i infrastrukturalnych. Kolejne miesiące były dla branży bardzo ciężkie.

Pomimo wyhamowania liczby upadłości nie należy jednak spodziewać się szybkich zmian na lepsze. Branża budowlana wciąż jest uznawana za ryzykowną i ma problemy z pozyskiwaniem finansowania. Firmy są obciążone problemami z 2012 r., kiedy wiele z nich zakończyło rok ze stratą, której nie udało się zmniejszyć w I kwartale 2013 r., gdyż pogoda nie pozwoliła na rozpoczynanie nowych budów. Ruch w inwestycjach jest wciąż mały, deweloperzy i inwestorzy indywidualni wciąż obawiają się realizowania nowych inwestycji mieszkaniowych, a popyt limitowany jest restrykcyjnym podejściem instytucji finansowych.

W 2013 r. obserwujemy spadek przychodów firm budowlanych. W całym 2013 r. rynek może się zmniejszyć ok. 20-25 proc. Wciąż aktualne pozostają problemy z płynnością. Rosną okresy spłaty zobowiązań. Zgodnie z danymi Coface średnie terminy płatności od odbiorców z branży budowlanej wydłużyły się w okresie pierwszych pięciu miesięcy br. o 7 dni w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Dodatkowo branża wciąż wstrząsana jest negatywnymi zdarzeniami, jak choćby ostatnia upadłość Alpine Bau, które utrwalają brak zaufania do tego sektora.

Pozytywne jest jednak to, że firmy nauczone doświadczeniami z 2012 r. przestały nadmiernie ograniczać marże. Dzięki temu obserwujemy poprawę rentowności kontraktów oraz stopniowo płynności przedsiębiorstw z branży. Realnym wsparciem dla podwykonawców stały się także przepisy pozwalające odzyskać pieniądze od inwestora, w przypadku niewypłacalności głównego wykonawcy. Wiele firm z tego skorzystało i pozostało na rynku.

Rok 2013 będzie rokiem uspokojenia, ale i rokiem przełomu. Od 2014 r. spodziewamy się ożywienia na rynku budowlanym, wraz z uruchamianiem projektów z nowej perspektywy finansowej UE.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: