eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Aktywność ekonomiczna ludności I-III 2005

Aktywność ekonomiczna ludności I-III 2005

2005-06-27 11:05

Przeczytaj także: Aktywność ekonomiczna ludności II kw. 2019


W porównaniu z IV kwartałem 2004 r. odnotowano podobną tendencję: liczba biernych zawodowo mężczyzn wzrosła tylko o 0,7%, zaś kobiet – o 2,0%. Wpłynęło na to m.in. zwiększenie odsetka osób uczących się (o 2,3%), a więc już nie pracujących sezonowo i odsetka osób, które przeszły na emeryturę/rentę (wzrost o 3,5%).

Największy wzrost biernych zawodowo osób odnotowano w grupie wieku 25-34 lata (o 13,3%; o 17,8% wśród mężczyzn i o 12,0% wśród kobiet; o 18,5% wśród mieszkańców miast i o 5,2% - wsi). W ciągu kwartału liczba osób biernych zawodowo z wykształceniem wyższym wzrosła o 5,8%.

Połowa osób biernych zawodowo w I kwartale 2005 r. była w wieku produkcyjnym (18-60/64 lat) – 52,4%. Pytane o przyczynę tej bierności najczęściej wymieniały: naukę, chorobę i obowiązki rodzinne.

W stosunku do I kwartału 2004 r. nieco więcej było osób uczących się/uzupełniających i podwyższających swoje kwalifikacje (34,1%: 31,0% kobiet i 38,2% mężczyzn; wzrost o 0,9 pkt).

Co czwarta osoba będąca w wieku produkcyjnym nie pracowała z powodu choroby (18,4% wśród kobiet i 32,0% wśród mężczyzn; przed rokiem 24,2%).

Praktycznie nie zmienił się odsetek osób będących w wieku produkcyjnym rezygnujących z pracy z powodów osobistych/rodzinnych/konieczności opieki na którymś z członków rodziny (14,8%: 25,1% kobiet i zaledwie 1,0% mężczyzn; przed rokiem 14,4% osób).

Tyle samo co w I kwartale 2004 r. osób będących jeszcze w wieku w wieku produkcyjnym przestało pracować bo przeszły na emeryturę/rentę (12,8%: 12,2% kobiet i 13,7% mężczyzn).

Nieznacznie zmniejszył się odsetek osób zniechęconych bezskutecznością poszukiwania pracy (5,2% ogółu biernych zawodowo w wieku produkcyjnym; 5,9% spośród mężczyzn i 4,7% spośród kobiet). W I kwartale 2004 r. wskaźniki te wyniosły odpowiednio: 5,9%, 6,3% i 5,5%.


PODSUMOWANIE

W I kwartale 2005 r. wśród ludności w wieku 15 lat i więcej odsetek pracujących wyniósł 44,1%, a bezrobotnych – 10,2%. Osoby bierne zawodowo stanowiły 45,7% ogółu ludności. Wskaźnik aktywności zawodowej wyniósł 54,3%, wskaźnik zatrudnienia - 44,1%, a stopa bezrobocia – 18,9%.

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego w I kwartale 2005 r. wskazują na nieznaczną poprawę sytuacji na rynku pracy w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

• Zmniejszyła się liczba osób bezrobotnych, a wzrosła liczba pracujących, głównie wśród mieszkańców miast i w populacji mężczyzn.

• Zmniejszyło się obciążenie pracujących osobami niepracującymi, choć nadal na 1 pracującego przypadała więcej niż 1 osoba niepracująca.

• Wzrosła liczba pracowników najemnych posiadających umowę o pracę na czas określony.

• Zwiększyła się liczba mężczyzn pracujących w więcej niż 1 miejscu pracy.

• Nieco mniej osób poszukiwało innej pracy niż dotychczasowa, ale nadal dla połowy osób powodem była chęć uzyskiwania wyższych dochodów.

• Spośród bezrobotnych wyodrębnionych według kryteriów BAEL ¾ osób zarejestrowanych było w powiatowych urzędach pracy, z których tylko co ósma osoba pobierała zasiłek.

• Głównym powodem zaprzestania pracy pozostaje nadal likwidacja stanowiska/zakładu pracy i wygaśnięcie umowy o pracę.

• Nadal najwyższy odsetek bezrobotnych notuje się wśród osób bez przygotowania zawodowego i o najniższym poziomie wykształcenia. Ponad 1/3 spośród absolwentów szkół nie miała pracy.

• Najwyższa stopa bezrobocia nadal występuje wśród osób w wieku 15–24 lata – jest ona ponad 2-krotnie wyższa niż dla całej populacji.

• Wzrosła liczba osób długotrwale bezrobotnych (ponad rok), wydłużył się też przeciętny czas poszukiwania pracy. Nadal relatywnie najkrócej poszukują pracy osoby z wykształceniem wyższym, najdłużej zaś – bezrobotni z niskim poziomem wykształcenia i po 45 roku życia.

• Nadal połowa osób biernych zawodowo była w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat). Przyczyną tej bierności są najczęściej: nauka, choroba/niesprawność i obowiązki rodzinne.

• Niekorzystnie kształtuje się sytuacja kobiet na rynku pracy. Niespełna co druga spośród kobiet w wieku 15 lat i więcej była aktywna zawodowo, a pracowało jedynie 37,5% kobiet. W ciągu roku zmniejszyła się wśród nich liczba bezrobotnych, ale praktycznie nie zmieniła się liczba pracujących, zwiększyła się zaś liczba osób biernych zawodowo. Co jedenasta kobieta była bezrobotna, co piąta - w wieku produkcyjnym (18 59 lat). Kobiety dłużej niż mężczyźni szukały pracy. Kobiety przeważały wśród biernych zawodowo, a blisko połowa z nich była w wieku produkcyjnym (18-59 lat). Powodem rezygnacji kobiet z pracy są często względy osobiste/rodzinne (np. wychowywanie dzieci, opieka nad którymś z członków rodziny).

W porównaniu z IV kwartałem 2004 r. zmniejszyła się liczba osób pracujących, zwłaszcza na wsi. W populacji mężczyzn zmniejszyła się liczba pracujących, wzrosła za to liczba osób bezrobotnych, a w niewielkim stopniu - biernych zawodowo. W populacji kobiet przy niższej liczbie pracujących odnotowano znaczne zwiększenie liczby osób biernych zawodowo i niewielkie – osób bezrobotnych.

poprzednia  

1 ... 6 7

Gdzie na zakupy?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: