eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów I kw. 2013

Rynek pracy specjalistów I kw. 2013

2013-04-15 09:10

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów: handlowcy poszukiwani


Nie przywiązywałabym też zbytniej wagi do spadku liczby ofert dla specjalistów IT, ponieważ jest on nieznaczny, a ofert na rynku jest i tak wiele. Spadek ofert pracy w zaawansowanych technologiach jest naturalny w sytuacji spowolnienia czy kryzysu, kiedy firmy ograniczają inwestycje,
a nowoczesne technologie nie są przecież niczym innym jak inwestycje. W branży teleinformatycznej zmniejsza się zapotrzebowanie na nowych pracowników, ponieważ okres boomu w tym sektorze jest za nami. Następują procesy restrukturyzacji zatrudnienia, które przez ostatnie lata charakteryzował przerost. Dodatkowo znacznie spadły obroty telekomów, co związane jest chociażby z regulatorami cen za połączenia.

Jeśli chodzi o branżę chemiczną, to jest ona dość specyficzna. Z jednej strony stanowi stosunkowo niewielki procent naszego rynku, a z drugiej odgrywa relatywnie ważną rolę w gospodarce, ponieważ jej wyroby wykorzystywane są w procesie produkcyjnym innych branż przemysłowych a także w medycynie i farmacji. Nie możemy zapominać, że pod koniec 2011 roku przedstawiciele sektora chemicznego byli najmniej poszukiwani przez pracodawców w Polsce. Stąd pojawienie się nawet niezbyt wielu ofert na rynku, powoduje znaczny przyrost procentowy. A optymistycznie patrząc w przyszłość – może jest to zwiastun poprawy sytuacji w Polskim przemyśle, który potrzebuje przedstawicieli branży chemicznej.

Nie ma wątpliwości, że do znacznej poprawy sytuacji na polskim rynku pracy, potrzebne są duże zmiany. Z jednej strony potrzebne jest uelastycznienie prawa pracy – propozycje rządu dotyczące wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, ruchomego czasu pracy, to dobry kierunek, ale dużo za mało. Trzeba zmienić przepisy dotyczące chociażby dobry pracowniczej, zmniejszenia stawek za nadgodziny czy poluzowania zakazu pracy w niedzielę. To da szanse na przyciągnięcie zagranicznych inwestorów, dla których nie jesteśmy już bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności.

Z drugiej strony potrzebne są duże inwestycje, które wygenerują miejsca pracy, dalej skuteczna polityka walki z bezrobociem, która w połączeniu z reformą systemu edukacyjnego odwróci trendy na rynku pracy. Bo wciąż, pomimo wzrastającego bezrobocia, kilkaset tysięcy miejsc pracy pozostaje nieobsadzonych z powodu braku odpowiednich kandydatów.

I wreszcie musimy zdać sobie sprawę, że bezpowrotnie minęły czasy kiedy każdy miał umowę o pracę na czas nieokreślony. Trzeba postawić na elastyczność, na alternatywne formy zatrudnienia. Analizując elastyczność zatrudnienia zapominamy często o bardzo ważnej sprawie – bo chociaż łatwiej taką umowę stracić, to łatwiej też ją zyskać, gdyż niesie za sobą mniejsze ryzyko i wpływa na łatwość podjęcia decyzji pracodawcy o zatrudnieniu. Im szybciej przywykniemy do myśli, że podobnie jak świat tak i my powinniśmy podążać tą drogą, tym szybciej sytuacja na rynku pracy zacznie się poprawiać.

Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Departament Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy

Informacja o raporcie
Raport „Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 90 083 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii. Od I kwartału 2011 analizie poddawane są oferty pracy z działów: administracja biurowa oraz szkolenia/edukacja. Nie są natomiast prezentowane dane dla działów prawnych i działów tłumaczeń.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: