eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm I-II 2013

Upadłości firm I-II 2013

2013-03-01 11:55

Upadłości firm I-II 2013

Upadłości firm I-II 2013 © silent_47 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Euler Hermes Collections, spółka z Grupy Allianz, dostawca raportów handlowych, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, zbadał sytuację polskich firm w lutym. Sądy poinformowały o upadłości 76 firm, zatrudniających około 4,5 tys. osób. Od początku roku ogłoszono upadłość 166 przedsiębiorstw, tj. o 13% więcej niż w tym samym okresie ub. roku (147 upadłości).

Przeczytaj także: Upadłości firm w Niemczech 2012

- Problemy firm, które pociągnęły za sobą upadłość przedsiębiorstw miały w lutym tylko pozornie mniejszą skalę niż w styczniu. Liczba upadłości była mniejsza, natomiast zarówno zsumowany obrót jak i zatrudnienie w firmach, których bankructwo ogłoszono w lutym (ok. 1,25 mld złotych, przy łącznym zatrudnieniu ok. 4,5 tys. osób) były zdecydowanie większe od tych styczniowych (odpowiednio 800 mln zł przy zsumowanym zatrudnieniu ok. 3 tys. osób). Większe więc będą straty w postaci wpływów podatkowych, jak również ponoszone koszty społeczne. Dla biznesu oznacza to zaś odpowiednio rosnącą wciąż (w ślad za większym obrotem firm, które upadły) skalę niespłaconych zobowiązań, uderzających w kontrahentów zbankrutowanych firm – mówi Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka i Główny Analityk w Euler Hermes.

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości opublikowanych w I-II 2013

Od początku roku ogłoszono upadłość 166 przedsiębiorstw, tj. o 13% więcej niż w tym samym okresie ub. roku (147 upadłości).


Budownictwo – to wciąż reperkusje kontraktów drogowych

Wśród dziesięciu największych pod względem obrotów przedsiębiorstw, które zbankrutowały w lutym aż sześć to firmy budowlane, z czego trzy to firmy wyspecjalizowane w obiektach inżynierii lądowej i drogownictwie a dwie w pracach towarzyszących. - Były to firmy na tyle duże (obroty od 30 do 300 mln złotych), iż do tej pory mogły walczyć o przetrwanie, refinansowanie zobowiązań w odróżnieniu od najmniejszych, lokalnych podwykonawców, którzy upadali szybciej. Nie mają jednak aż takiego potencjału jak największe przedsiębiorstwa budowlane nie tylko w zakresie finansowym, ale i skali działalności, w porównaniu z nimi bardziej regionalnej niż ogólnokrajowej – mówi Michał Modrzejewski, Dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections. Duże firmy budowlane zatem jak na razie już nie upadają – restrukturyzują swoją działalność, szukają nisz i nowych przychodów, m.in. na mniejszych niż dotąd placach budów, o regionalnej lub nawet lokalnej skali – gdzie wypierają mniejsze firmy dzięki niższym kosztom, które zawdzięczają swojej skali działalności.

fot. mat. prasowe

Sektory o największej liczbie ogłoszonych upadłości

Wśród dziesięciu największych pod względem obrotów przedsiębiorstw, które zbankrutowały w lutym aż sześć to firmy budowlane, z czego trzy to firmy wyspecjalizowane w obiektach inżynierii lądowej i drogownictwie a dwie w pracach towarzyszących.


fot. silent_47 - Fotolia.com

Upadłości firm I-II 2013

Największa upadłość dotyczyła producenta wyrobów metalowych (ponad 340 mln złotych obrotu), a ogółem ogłoszono w lutym upadłość pięciu firm z tej branży.


- Największym firmom pomaga paradoksalnie także największa skala ich zadłużenia wobec wierzycieli, zazwyczaj banków i obligatariuszy. Takie kwoty trudniej odzyskać bezpośrednio, z windykacji majątku, nastawić się trzeba na ich odzyskanie w perspektywie wieloletniej od działającej wciąż firmy, zdając się na pozycję firmy na rynku przy zdobywaniu nowych kontraktów. Mniejsze sumy zadłużenia firm średnich i małych skłaniają wierzycieli do mniejszej wyrozumiałości – pokusy szybszego ich ściągnięcia i w ten sposób uniknięcia potencjalnie dalszych strat – zauważa Grzegorz Hylewicz, Dyrektor Windykacji w Euler Hermes Collections.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Rejestracja REGON I 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: