eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: spadają płace i zatrudnienie

GUS: spadają płace i zatrudnienie

2012-12-18 21:07

GUS: spadają płace i zatrudnienie

Spadek zatrudnienia i realnych płac © stockcreations - Fotolia.com

W listopadzie wzrost płac liczony rok do roku był niższy od inflacji w tym samym okresie, co oznacza realny spadek płac - wynika z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Spada również zatrudnienie w formach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. W listopadzie w takich przedsiębiorstwach pracowało o 13 tysięcy osób mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Przeczytaj także: GUS: zatrudnienie i płace w górę

GUS podał dziś, że przeciętne wynagrodzenie w listopadzie 2012 roku wyniosło 3.780 złotych, o 2,7 procent więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego i o 1,7 procent więcej względem miesiąca poprzedniego (października 2012). Jednak inflacja względem listopada 2011 roku wyniosła 2,8 procent, co oznacza realny spadek płac.

– Nie odnotowaliśmy wcześniej żadnych istotnych zaburzeń w kwestii wypłat premii, stąd też odnotowana dynamika wynagrodzeń w dużej mierze odzwierciedla różnicę dni roboczych. W kolejnych miesiącach dynamika wynagrodzeń powinna się nadal stopniowo obniżać – komentuje Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Zmniejszyło się również zatrudnienie. W listopadzie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników pracowało 5 mln 497,4 tys. osób, podczas gdy jeszcze miesiąc (w październiku 2012) wcześniej było to 5 mln 510,4. Oznacza to, że w ciągu zaledwie jednego w firmach taki ubyło 13 tysięcy miejsc pracy (statystyka ta nie obejmuje mikroprzedsiębiorstw, zatrudniających do 9 pracowników), to rekordowy w ostatnim czasie miesięczny spadek zatrudnienia. W ujęciu rocznym zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się o 0,3 proc.

fot. stockcreations - Fotolia.com

Spadek zatrudnienia i realnych płac

Według analityków, taka sytuacja będzie się utrzymywała


– Obraz płynący z danych z rynku pracy zaburzają elastyczne formy zatrudnienia. Jeśli popatrzymy na liczbę przepracowanych godzin, spadła ona w sposób znaczny. Takie formy redukcji kosztów mają swoje granice i wkrótce typowym elementem krajobrazu będą zwolnienia pracowników – wyjaśnia Marcin Mazurek, starszy analityk BRE Banku.

W najbliższym czasie sytuacja na rynku pracy raczej się nie poprawi. Ograniczane są inwestycje infrastrukturalne, co np. w branży budowlanej skutkuje zwolnieniami grupowymi. Bardzo źle się dzieje w branży motoryzacyjnej, gdzie pracę w najbliższym czasie straci tysiące osób.

– Sytuacja na rynku pracy będzie miała negatywny wpływ na konsumpcję indywidualną. Już nawet teraz, przed świętami, widać, że Polacy bardzo ostrożnie wydają pieniądze. Trudno więc liczyć, aby konsumpcja ponownie stała się głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego – tłumaczy Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
Przeczytaj także: Rosną płace i zatrudnienie Rosną płace i zatrudnienie

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: bezrobocie, zatrudnienie, płace, spadek płac, GUS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: