eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - III kw. 2012 i prognoza IV kw. 2012

Kondycja przedsiębiorstw - III kw. 2012 i prognoza IV kw. 2012

2012-10-19 10:42

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2012


6. Naciski na zwiększenie płac ze strony pracowników pozostają niskie i nierosnące. To, wraz z
planami redukcji zatrudnienia, znajduje odzwierciedlenie w polityce płacowej. W IV kw. odsetek firm zwiększających wynagrodzenia będzie podobnie jak kwartał wcześniej relatywnie niski, a wysokość planowanych podwyżek umiarkowana– najczęściej ankietowani deklarują nie większy niż 5 procentowy wzrost płac.

7. Zgodnie z zapowiedziami w IV kw. aktywność inwestycyjna sektora przedsiębiorstw utrzyma
się na niskim poziomie, w tym zarówno ze względu na niewielki udział nowo rozpoczynanych projektów inwestycyjnych, jak i spadek ogółu planowanych wydatków na zakup środków trwałych. Gorsze prognozy sformułowały m.in. największe firmy w próbie, choć grupa tych przedsiębiorstw inwestuje nadal znacznie więcej niż pozostałe jednostki. Inwestycje nie powinny obniżyć się w energetyce (mimo mniejszej liczby planowanych projektów, ale przy rosnących kwotach przeznaczonych na cele rozwojowe) oraz w sektorze publicznym. Powoli rośnie również odsetek przedsiębiorstw nie zamierzających kontynuować rozpoczętych projektów inwestycyjnych, co może być spowodowane większą liczbą niekorzystnych, a przy tym niedających się przewidzieć zdarzeń, zmuszających firmy do rewizji planów. Do takich zjawisk można zaliczyć obserwowany od początku bieżącego roku spadek wyników finansowych. Mniejsze zyski mogą być ponadto odpowiedzialne za obserwowane od początku roku zmniejszenie się roli środków własnych jako źródła finansowania inwestycji. Ponadto warto zauważyć, że duża część inwestycji rozpoczętych przez przedsiębiorstwa w okresach wcześniejszych zostanie w najbliższym czasie zakończona (planowo), co przy niewielkiej liczbie nowych projektów inwestycyjnych może również obniżyć dynamikę inwestycji sektora przedsiębiorstw w kolejnych okresach.

fot. mat. prasowe

Planowana zmiana wielkości nakładów ogółem i plany inwestycji na cały bieżący rok

Drugi kwartał z kolei przedsiębiorstwa obniżają szacunki dotyczące wysokości kwartalnych wydatków na inwestycje ogółem, co może zapowiadać osłabienie dynamiki inwestycji w drugiej połowie roku.


8. Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw ich sytuacja płynnościowa w III kw. poprawiła się, podobnie zwiększyła się też zdolność firm do spłaty zobowiązań kredytowych i handlowych w wyznaczonym terminie. Poprawie tych wskaźników nie przeszkodził dość wyraźny wzrost udziału należności przeterminowanych w sumie należności ogółem. Pogłębienie się tego typu problemów może mieć jednak niekorzystne następstwa w dalszej perspektywie.

fot. mat. prasowe

Płynność finansowa przedsiębiorstw (odsetek odpowiedzi)

Po raz kolejny wzrósł odsetek przedsiębiorstw, dla których opóźnienia w odzyskiwaniu należności handlowych stanowią barierę rozwoju


9. W III kw. w opinii przedsiębiorstw pogorszył się dostęp do kredytu bankowego. Odsetek
odmów zwiększył się w ciągu ostatnich trzech miesięcy z ok 14,4% do 19,2%, przy nieco zmniejszonej grupie starających się o kredyt. Problemy z otrzymaniem finansowania bankowego zwiększyły się zwłaszcza w budownictwie, gdzie odsetek firm starających się o kredyt był znacząco wyższy niż w innych klasach (i wyniósł 35%), a odsetek odmów objął aż
43% wnioskujących.

fot. mat. prasowe

Dostępność kredytów

W III kw. 2012 r. odsetek przedsiębiorstw, które ubiegały się o kredyt nieznaczne spadł (spadek o 1,4 pp. kw/kw), czemu towarzyszył również spadek udziału zaakceptowanych wniosków kredytowych.


10. Odsetek przedsiębiorstw informujących o podwyższeniu cen własnych zmniejszył się drugi kwartał z rzędu, zaś udział przedsiębiorstw obniżających ceny wzrósł. Przedsiębiorstwa deklarują, że dynamika cen będzie nadal spadać, m.in. ze względu na wolniej rosnące ceny
surowców i materiałów, w tym pochodzących z importu.

Informacje o badaniu
Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego we wrześniu 2012 r. na próbie 1316 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Dodatkowymi źródłami informacji były: wyniki Ankiety Rocznej NBP, przeprowadzonej w okresie kwiecień – maj br. na próbie 1151 podmiotów niefinansowych oraz wyniki Ankiety, przeprowadzonej na zlecenie NBP przez firmę zewnętrzną w okresie czerwiec – lipiec br. na kwotowo-losowej próbie 1143 podmiotów. Wyniki tych badań prezentowane są w postaci ramek.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: