eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Finansowanie działalności - Aniołowie Biznesu

Finansowanie działalności - Aniołowie Biznesu

2012-09-28 12:36

Przeczytaj także: Polski fundusz kapitału zalążkowego


Głównym kryterium wyboru projektów jest unikalny produkt lub usługa, jaką on oferuje, które zaspokajają konkretną potrzebę konsumentów i wypełniają niszę rynkową. Ponadto wysoki potencjał generowania zysków, możliwość osiągnięcia przewagi konkurencyjnej, jak i zdeterminowany zespół odpowiedzialny za projekt. Rola sieci Aniołów jest nieoceniona w każdej gospodarce nastawionej na rozwój oraz tworzenie i utrzymanie swego rodzaju centrów wiedzy i potencjału finansowego w danym kraju, co z rozwojem sieci i świadomości ich potencjalnych użytkowników, przyczynia się do dyfuzji najnowszych technologii oraz stanowi impuls do ekspansji podmiotów gospodarczych danego regionu czy kraju. Kapitał inwestycyjny Anioła stanowi także doskonałe uzupełnienie dla innych źródeł finansowania, w tym wsparcia unijnego.

Anielskie inwestycje

Według szacunków w Polsce istnieje kilka tysięcy potencjalnych inwestorów, ale tylko kilkuset z nich działa aktywnie. Dysponują oni łącznym kapitałem inwestycyjnym w wysokości 200-300 mln złotych. Biorąc pod uwagę pulę wszystkich innowacyjnych pomysłów należy pamiętać, iż popyt na środki finansowe pochodzące od Aniołów Biznesu znacznie przewyższają ich podaż, co sprawia, że wybór przed jakim zostają postawieni inwestorzy jest poprzedzony licznymi analizami zapewniającymi jak najwyższe prawdopodobieństwo powodzenia wyselekcjonowanych pomysłów.

Ogromnym wyzwaniem dla pomysłodawcy staje się zatem wręcz perfekcyjne przygotowanie projektu oraz jego profesjonalna prezentacja, aby zostać zauważonym i wzbudzić zainteresowanie Anioła. Sieci Aniołów Biznesu udzielają wskazówek w jaki sposób najskuteczniej sprzedać swój pomysł, organizując szkolenia dla pomysłodawców z zakresu prezentacji projektów. Wspierają one również innowatorów, służą pomocą i konsultacjami z zakresu przygotowania projektu, weryfikacji jego potencjału, zwiększając tym samym szanse na zdobycie finansowania.

Dzięki Aniołom Biznesu powstały lub rozwinęły swoją działalność takie firmy jak: Ford, Amazon.com, Cisco, Yahoo, YouTube, Skype, Facebook, KFC, Google, Apple czy Dell. Polskie przykłady „anielskiego wsparcia” to przede wszystkim: portal Wirtualna Polska, Onet.pl, Polski Portal Finansowy Bankier.pl; sieć kawiarni „W biegu Cafe”, jak i firmy piLAB, Recytex, MegaSonic czy Apeiron Synthesis.

W czasach dynamicznego rozwoju rynku finansowego aktywność inwestycyjna Aniołów Biznesu jest postrzegana jako forma wspierania inwestycji, prowadząca do rozwoju gospodarczego i budowania przewagi konkurencyjnej polskiej gospodarki - zarówno na rynku europejskim, jak i światowym. Najważniejszy wydaje się jednak fakt, że przy odpowiednio rzetelnym i realistycznym przygotowaniu pomysłu jest to forma finansowania dostępna absolutnie dla każdego.

Perspektywy rozwoju polskiego rynku kapitału ryzyka

Inwestorzy kapitału ryzyka będą odgrywać coraz większą rolę w budowaniu zrównoważonej, innowacyjnej gospodarki. Od kilku lat możemy zaobserwować wzrost zainteresowania takimi formami finansowania - zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i inwestorów oraz instytucji publicznych. Sprzyja to organizowaniu na rynku kapitału, przeznaczonych na wspieranie ryzykownych projektów, tworzeniu ram do powstawania nowych organizacji oferujących tego rodzaju kapitał, przede wszystkim przez dostarczanie im finansowania na działalność oraz pobudzanie stałej współpracy i partnerstw między omawianymi organizacjami w celu zwiększenia skuteczności ich działania.

Obecnie widać efekty wprowadzenia na rynek wielomilionowych grantów unijnych oraz dotacji z Krajowego Funduszu Kapitałowego przeznaczonych na tworzenie i rozwój sieci Aniołów Biznesu oraz funduszy kapitału ryzyka. Aby rozwój tego rynku podtrzymać, należy podjąć odpowiednie inicjatywy na płaszczyźnie ustawodawczej, które będą ułatwiały i zachęcały inwestorów do angażowania się kapitałowego w ryzykowne inwestycje. Dlatego też kolejnym krokiem powinno być stworzenie systemu zachęt, zwolnień podatkowych, ulg oraz gwarancji rządowych. Niestety wiele wskazuje na to, że po zakończeniu realizacji unijnych część stworzonych w ich ramach projektów przestanie istnieć. W wielu przypadkach zdobyte w ten sposób pieniądze zostały „przejedzone” i nie przełożyły się w żaden sposób na realne efekty, na podstawie których można byłoby budować dalszą działalność. Na rynku zostaną tylko te podmioty, które właściwie wykorzystały zdobyte środki.

Popularność zasobów finansowych pochodzących z rynku kapitału wysokiego ryzyka z każdym rokiem będzie rosła. Dzięki podejmowanym obecnie aktywnościom - szkoleniom, seminariom, konferencjom inwestorzy będą otrzymywać lepiej przygotowane projekty, co przełoży się na liczbę zawieranych transakcji na rynku kapitału ryzyka. Dużą szansą jest także integracja podmiotów rynku w instytucjach zrzeszających, takich jak Association of Business Angels Networks czy Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, w celu podejmowania wspólnych starań o lepsze warunki działania oraz przynależność do organizacji międzynarodowych - Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu EBAN oraz European Venture Capital Association, umożliwiających dostęp do dobrych praktyk i zachodnich doświadczeń.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: