eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorstwa w Polsce a wykorzystanie papieru

Przedsiębiorstwa w Polsce a wykorzystanie papieru

2012-09-04 08:50

Przeczytaj także: Oszczędzanie papieru: drukujemy na potęgę


Działania proekologiczne

W zbadanych przez KPMG firmach blisko połowa (45%) procedur administracyjno-biurowych realizowana jest całkowicie elektronicznie lub bez konieczności wykorzystania papieru. Najczęściej procedury te realizują w ten sposób mikroprzedsiębiorstwa (45,6%) oraz duże firmy (43,9%), chociaż charakter ich realizacji jest odmienny. W mikroprzedsiębiorstwach stosunkowo wiele procedur przeprowadzanych jest bez użycia papieru – w sposób słowny. Natomiast w największych firmach realizacja procedur administracyjno-biurowych odbywa się raczej elektronicznie, co także ogranicza wykorzystanie papieru. Pod względem struktury branżowej największą oszczędnością papieru wykazują się przedsiębiorstwa usługowe, w których ok. 45% procedur odbywa się bez wykorzystania papieru, oraz handlowe (43,4%).

Przedsiębiorstwa działające w Polsce coraz częściej prowadzą działania z zakresu ochrony środowiska, rozumiejąc znaczenie ekologii oraz jej wpływ na najbliższe środowisko. Prawie 75% ankietowanych firm prowadzi działania na rzecz oszczędzania światła poprzez m.in. umieszczanie przy wyłącznikach informacji przypominających o korzyściach z oszczędzania energii elektrycznej, a 2/3 przedsiębiorstw prowadzi działania na rzecz oszczędzania wody. Stosunkowo często prowadzone są także działania na rzecz ograniczenia używania jednorazowych opakowań. Wyniki raportu KPMG potwierdzają, że nadal bardzo rzadko firmy prowadzą wolontariat pracowniczy. Jak wynika z deklaracji przedsiębiorstw, tylko co dziesiąta z nich podjęła jakiekolwiek inicjatywy z tego zakresu. Mimo że ponad 75% ankietowanych przedsiębiorstw zbiera makulaturę lub stosuje segregację odpadów papierowych, to wciąż co trzecia firma nie ma opracowanej polityki zarządzania odpadami.

fot. mat. prasowe

Działania proekologiczne w firmach

Prawie 75% ankietowanych firm prowadzi działania na rzecz oszczędzania światła poprzez m.in. umieszczanie przy wyłącznikach informacji przypominających o korzyściach z oszczędzania energii elektrycznej


Akcja społeczno-ekologiczna No printing Day

Firma doradcza KPMG w Polsce jest inicjatorem akcji społecznej No printing Day, której celem jest zachęcenie firm, instytucji i osób prywatnych na całym świecie do powstrzymania się od drukowania na jeden symboliczny dzień – co roku w każdy pierwszy piątek października. Celem akcji No printing Day jest zwrócenie uwagi na to, że każda osoba indywidualna, jak i prawna poprzez proste codzienne działania może się przyczynić do znaczącego ograniczenia wycinki lasów i w ten sposób istotnie wpłynąć na otaczającą nas przyrodę.

- Zdajemy sobie sprawę, że papier odgrywa ważną rolę, szczególnie w sektorze nauki i kultury. W KPMG drukujemy dużo i pomimo chęci ograniczenia wydruków, część materiałów nie może zostać przygotowana tylko w formie elektronicznej. Celem naszej akcji nie jest walka z używaniem papieru w ogóle, ale promowanie racjonalnego jego zużycia. Wierzymy, że jeżeli my możemy wyłączyć nasze drukarki na jeden dzień w roku, to może tak postąpić wiele innych firm w Polsce i na świecie. Gestem niewymagającym wielkiego wysiłku przyczynimy się do ochrony środowiska. Jeden dzień bez drukowania uratuje nie jeden las. Jak wielki las, obliczymy po zakończeniu akcji i proporcjonalnie do jej efektów posadzimy nowe drzewa – mówi Magdalena Maruszczak, Szef zespołu ds. marketingu i komunikacji w KPMG w Polsce.

Udział w akcji jest bezpłatny, a dołączyć do niej można w dwojaki sposób. Firmy i instytucje mogą przyłączyć się do akcji za pośrednictwem strony NoPrintingDay.pl, a osoby indywidualne na portalu Facebook.

Informacje o badaniu:
Badanie KPMG „Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce” zostało przeprowadzone na próbie 600 przedsiębiorstw na przełomie czerwca i lipca 2012 roku metodą wywiadu telefonicznego CATI. Respondentami badania byli głównie dyrektorzy działów IT, administracji bądź członkowie zarządów lub właściciele firm. W oszacowaniach posługiwano się danymi na temat liczby oraz struktury przedsiębiorstw w Polsce publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: