eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › ESET: zagrożenia internetowe VI 2012

ESET: zagrożenia internetowe VI 2012

2012-07-16 13:06

ESET: zagrożenia internetowe VI 2012

Lista zagrożeń czerwca wg laboratoriów ESET © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET opublikowali raport nt. zagrożeń, które w czerwcu były przyczyną największej liczby infekcji komputerów na całym globie. Analitycy zagrożeń zwrócili przy okazji uwagę na złośliwy program Filecoder.Q, który blokuje dostęp do plików użytkownika, szyfrując je swoim własnym kluczem. Blokada zdejmowana jest dopiero po wpłaceniu okupu.

Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe V 2012

Mimo, że Win32/Filecoder.Q nie znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej atakujących zagrożeń ubiegłego miesiąca, według ekspertów z krakowskiego biura firmy ESET, to jeden z najaktywniejszych ostatnio złośliwych programów. Zagrożenie nie jest nowe i prawdopodobnie pochodzi z Rosji. Nadal jednak potrafi solidnie przestraszyć niemal każdego użytkownika, pozbawiając go dostępu do niemal wszystkich dokumentów i zgromadzonych multimediów.

Filecoder.Q zaraz po przedostaniu się na dysk komputera ofiary wyszukuje interesujące go pliki, w tym m.in. dokumenty Worda, Excela, projekty graficzne przygotowane w Corelu lub Photoshopie, zdjęcia, filmy itd. Następnie zagrożenie kopiuje i szyfruje wskazane pliki oraz zmienia ich rozszerzenie na „.EnCrYpTeD”. Oryginalne pliki są usuwane. Próba otwarcia zaszyfrowanego zbioru kończy się z kolei wyświetleniem okna, które informuje, że plik można odblokować poprzez wpisanie specjalnego kodu. Aby ów kod uzyskać należy wysłać wiadomość SMS na numer o podwyższonej opłacie.

Jak podkreśla Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET, cyberprzestępcy udostępniają specjalne generatory, które pozwalają na przygotowanie indywidualnych wersji Filecoder.Q. Za ich pomocą można skonfigurować zagrożenie w taki sposób, aby szyfrowało wyłącznie konkretne rodzaje plików i wyświetlało użytkownikowi przygotowany wcześniej komunikat.

fot. mat. prasowe

Lista zagrożeń czerwca wg laboratoriów ESET

W czerwcu na pierwszym miejscu rodzina programów INF/Autorun


Przed infekcją skutecznie chroni większość programów antywirusowych. Użytkownicy, którzy nie korzystają z tego typu aplikacji, mogą wyeliminować Filecodera, korzystając z bezpłatnego narzędzia, przygotowanego przez firmę ESET.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: