eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 14/2005 (04-10.04.2005)

Tydzień 14/2005 (04-10.04.2005)

2005-04-10 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 41/2004 (04-10.10.2004)

  • Według Banku Światowego wzrost gospodarczy w strefie euro w 2005 roku wyniesie 1,2% (w 2004 wyniósł 1,8%).
  • Unia uruchamia dodatkowe środki na realizację Programu Poprawy Konkurencyjności unijnej gospodarki. Na ten cel w latach 2007-2013 wyda 4,2 mld euro. W ramach tego programu na ożywienie małych i średnich firm przeznaczonych będzie 2,6 mld euro. Należy go traktować jako uzupełnienie do programu wspierającego unijne badania.
  • Od stycznia przestały obowiązywać ilościowe ograniczenia w sprowadzeniu tekstyliów do Unii. Francja i Włochy wywierają presję na Brukselę, by wprowadzić środki, które bedą chronić unijnych producentów. Taki projekt popiera Polska, Portugalia i Grecja. Jest to możliwe, bo wstępując do WTO Chiny zaakceptowały taką możliwość. Jednak ogłoszone przez Komisję Europejską projekty spotkały się ze sprzeciwem Chin.
  • Komisja Europejska obniżyła swoje dotychczasowe prognozy rocznego wzrostu gospodarczego z 2% do 1,6%. Także obniżyła swoją prognozę na przyszły rok z 2,2% do 2,1%.
  • Prezydenci Rosji i Białorusi podtrzymali zamiar wprowadzenia wspólnej waluty.
  • Według Komisji Europejskiej deficyt Niemiec w tym roku wyniesie 3,3% ( w roku ubiegłym 3,7%). Rząd przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 1,6%.
  • Obecnie Rosja stawia sobie za cel ustabilizowanie inflacji na poziomie 8,5-10%
  • Niemiecki MAN zatrudnia w swoich fabrykach na świecie 62 tys. pracowników. Roczne obroty koncernu wynoszą 15 mld euro. W krajach Europy Wschodniej koncern sprzedał w 2004 roku ok. 30 tys. samochodów.
  • Do roku 2011 Bułgaria wybuduje drugą elektrownię atomową. Koszt inwestycji to 2,5 mld euro. Energia z takiej elektrowni jest znacznie tańsza, niż w przypadku stosowania tradycyjnych surowców energetycznych.
  • Czeskie linie lotnicze CzSA wybrały Airbusa. Zakupią 12 samolotów A319 i A320.
  • Renault otworzyło swoją fabrykę w Moskwie. Będzie w niej produkowany model Logan. Roczna produkcja wyniesie 60 tys. aut. Do 2008 roku wzrośnie ona do 200 tys. sztuk. Wartość inwestycji to 250 mln USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UNIJNY BUDŻET NA LATA 2007-2013. KOLEJNE PROPOZYCJE I ROZSTRZYGNIĘCIA

W dzisiejszym komentarzu chcemy zaprezentować dwie unijne informacje związane z budżetem na lata 2007-2013.

W ciągu ostatnich 25 lat w Unii stworzono 44 mln nowych miejsc pracy w usługach, podczas gdy równoczesnie zlikwidowano 7,5 mln miejsc pracy w rolnictwie i 7 mln w przemyśle. Co roku powstaje i bankrutuje ok. 10% europejskich przedsiębiorstw. Codziennie likwiduje się i tworzy 5-15 tys. stanowisk pracy. W ostatnich 15 latach zatrudnienie osób o najwyższych kwalifikacjach wzrosło o 25%, podczas gdy w grupie pracowników o najniższych kwalifikacjach tylko o 2,3%. To cyfry wskazujące wielkość problemu jakim jest praca i bezrobocie.

Poważnym unijnym problemem jest w dalszym ciągu konieczność złagodzenia skutków restrukturyzacji szeregu unijnych gałęzi gospodarczych, które nie przynoszą zysku. Na pomoc dla odchodzących z pracy w tych firmach Unia che przeznaczyć w latach 2007-2013 ok. 11,3 mld euro. Te środki byłyby przeznaczone do dyspozycji wszystkich unijnych krajów np. na szkolenia czy też pomoc przy poszukiwaniu pracy. Pomysł jest ciekawy, ale z realizacją będą trudności, bo będą spore opory w grupie państw - płatników netto, które chcą ograniczyć wielkość wpłat do budżetu i proponują właśnie tego typu wydatki usunąć z unijnego budżetu w pierwszej kolejności.

Światowa rywalizacja gospodarcza to przede wszystkim wyścig w dziedzinie badań naukowych sprzyjających rozwojowi. Komisja Europejska przedstawiła swoje plany budżetowe. W nich proponuje przeznaczyć na badania 67,8 mld euro, czyli dwa razy więcej, niż w poprzednim budżecie. Ta olbrzymia kwota ma wspomóc programy badawcze, które wzmocnią konkurencyjność unijnej gospodarki. Dodatkowym celem jest zatrzymanie procesu odpływu najlepszej kadry za granicę. Obiektywnie oceniając to bardzo dobra wiadomość, bo w ostatnich latach luka technologiczna pomiędzy Europą, a USA zwiększała się, a bardzo wielu zdolnych poszukiwało swojej szansy za oceanem. W Polsce ta informacja winna wywołać zainteresowanie ośrodków badawczych, które są niedofinansowane. Jednak nadmierny optymizm jest tu nie na miejscu. Konkurować będziemy z renomowanymi teamami badawczymi, mającymi znaczące osiągnięcia, doskonałą bazę badawczą...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: