eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 16/2012

Polska: wydarzenia tygodnia 16/2012

2012-04-22 11:29

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 15/2012

  • MFW ostrzega, że kryzys w strefie euro może "rozlać się" na kraje europejskie także poza strefą. Prezes NBP Marek Belka potwierdza w tym roku spadek tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, ale nie obawia się recesji.
  • Początek roku w polskiej gospodarce był niezły, bo produkcja przemysłowa w styczniu urosła o ponad 9 proc., jednak w lutym wynik był już o połowę gorszy, a w marcu wzrost ten wyniósł już tylko 0,7 proc. i jest to najgorszy wynik od 2009 roku. Według analityków w I kwartale produkcja w przemyśle łącznie wzrosła o 4,9 proc., a więc jest to wynik o połowę gorszy niż w końcówce 2011 r. W opinii analityków w I kwartale PKB zwiększy się o 3,5 proc., jednak w kolejnych kwartałach nasza gospodarka zanotuje wyniki już poniżej 3 proc.
  • Rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami mężczyźni będą tak długo pracować już od 2020 roku, a kobiety od roku 2040. W projekcie ustawy przewidziano możliwość pobierania emerytur częściowych. Będzie to możliwe dla kobiet po 62 roku życia, a dla mężczyzn po 65.Ich wysokość to połowa wyliczonej emerytury.
  • Polska wesprze MFW i udzieli mu pożyczki w wysokości 6,27 mld euro.
  • W projekcie zmian w emeryturach służb mundurowych przyjęto, że policjanci i żołnierze mogli przejść na emeryturę 25 latach pracy i po przekroczeniu 55 lat pracy. Zmieniono też sposób liczenia podstawy wysokości emerytury.
  • Kombinat KGHM jest zainteresowany inwestycjami w energetykę, w tym także przejęciem kontroli nad Tauronem - Polska Energia. Tauron jest drugim co do wielkości producentem prądu w Polsce, w którym KGHM ma obecnie 11 proc. Koncern energetyczny jest obecnie wyceniany na 8,9 mld zł.
  • W najbliższym tygodniu z oficjalną wizytą przybędzie do Polski premier Chin Wen Jiabao. Obserwatorzy przewidują, że ta wizyta może w poważnym stopniu wpłynąć na rozwój współpracy gospodarczej polsko-chińskiej.
  • Po skandalu z budową autostrady A2 (zerwano kontrakt z chińskim wykonawcą COVEC na wykonawstwo odcinka C) realizację prac zlecono firmie DSS w konsorcjum z czesko-niemieckim Bögl & Krysl. Teraz okazało się, że DSS jest niewypłacalna i ogłoszono jej bankructwo. Firma ma obecnie duże zobowiązania wobec swoich podwykonawców, chociaż twierdzi, że COVEC zalega jej ponad 50 mln zł z tytułu dostaw oraz kary umownej.
  • Wyłączność w negocjacjach na temat "strategicznego partnerstwa" dla Onet.pl otrzymał do końca maja koncern Ringier Axel Springer. Jest to spółka niemieckiego Axela Springera i szwajcarskiego Ringiera, która w Polsce wydaje "Fakt", "Przegląd Sportowy" i "Newsweek". Według ostatnich informacji TVN "zamierza zachować mniejszościowy udział w Grupie Onet".

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RZĄD PRZYJĄŁ PROJEKT USTAWY EMERYTALNEJ

W kilka miesięcy po zapowiedzi, projekt zmian w ustawie emerytalnej został przyjęty przez rząd. W wielu fragmentach w istotny sposób różni się on od wstępnych propozycji premiera i ministra finansów. Na złagodzenie tych propozycji wpłynął spory opór społeczny i w konsekwencji wyraźny spadek poparcia dla rządu. Stąd umiarkowane skutki zmian, które będą odczuwalne dopiero w odległej przyszłości. Podsumujmy treść tych zmian ustawowych...

Rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami mężczyźni będą tak długo pracować już od 2020 roku, a kobiety od roku 2040. W projekcie ustawy przewidziano możliwość pobierania emerytur częściowych. Będzie to możliwe dla kobiet po 62 roku życia, a dla mężczyzn po 65. Ich wysokość to połowa wyliczonej emerytury.
Oddzielnym problemem w tym projekcie są emerytury służb mundurowych. Dotąd policjanci i żołnierze mogli przejść na emeryturę już po 15 latach służby. Teraz będzie to zwiększone do 25 lat i ubiegając się o emeryturę trzeba mieć ukończone 55 lat. Nowe przepisy obejmą tylko tych, którzy rozpoczną służbę od 2013 r. Pozostali zachowają tzw.prawa nabyte.

Rozstrzygnięcia poszukiwano w atmosferze dużych różnic poglądów ministrów resortowych z ministrem finansów. Min. Rostowski proponował, aby żołnierzy i policjantów objąć systemem powszechnym. Gdyby ta propozycja została zaakceptowana, to mundurowi musieliby pracować tak długo jak inni Polacy. Nie byłoby to zaskoczeniem, bo np. w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, mundurowi pracują do 65. roku życia.

Jednak koncepcji ministra finansów nie podzielili inni członkowie rządu, chociaż problem dla budżetu jest poważny, bo wydatki na emerytury i renty w resorcie obrony narodowej wzrosły od 2005 r. do 2010 r. o blisko 32 proc., a w resorcie spraw wewnętrznych o blisko 53 proc. Zwyciężyła opinia, że służba w mundurze to nie tylko normalna praca i zwykłe obowiązki, ale też pewne ciężary nieporównywalne z żadnym innym zawodem. To spowodowało, że policjanci i żołnierze zachowają odrębny system emerytalny.

W końcowej redakcji projektu ustawy w części dot. emerytur mundurowych nie tylko znalazło się zwiększenie stażu pracy o 10 lat (do 25 lat) i wieku emerytalnego do wysokości 55 lat. Zmienić się mają też reguły wyliczania emerytur. Dotąd jej wysokość zależała od ostatniej pensji (wraz z dodatkami i nagrodami rocznymi. Taka emerytura po 15 latach służby to 40 proc. ostatniej pensji. Takie reguły były często furtką do podnoszenia bazy dla wysokości emerytur. Według teraz przyjętego projektu emerytura dla mundurowych wyniesie 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby i wzrastać będzie o 3 proc. za każdy dodatkowy rok służby. Podstawa wysokości emerytury będzie liczona z dziesięciu lat. Zmiany emerytur mundurowych będą dotyczyć tylko osób, które wstępują do służb mundurowych od 2013 roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: