eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa II 2012

Koniunktura przemysłowa II 2012

2012-02-27 10:09

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2012


Najbardziej znaczący wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości (sekcja L), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Spadek cen prognozują przede wszystkim przedstawiciele sekcji administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (sekcja M).

Jednostki z większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień, choć mniejszą niż planowano przed miesiącem, zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R), pozostała działalność usługowa (sekcja S) oraz administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N). Niewielki wzrost zatrudnienia planują tylko podmioty z sekcji informacja i komunikacja (sekcja J) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

W lutym 4,5% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 6,2%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (59% w lutym br., 60% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (52% w lutym br., 53% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 33% do 42%).

Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,4% (przed rokiem 6,2%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (67% w lutym b r., 63% przed rokiem) i jest to bariera, której znaczenie najbardziej wzrosło w skali roku. W porównaniu z lutym ub. r. w największym stopniu zmniejszyła się dotkliwość bariery związanej z konkurencją firm krajowych (z 47% do 40%).

W lutym 8,8% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 9,8%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (53% w styczniu br., 51% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (46% w styczniu br., 48% przed rokiem). W skali roku w naj-większym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 27% do 38%).

W lutym spośród badanych przedsiębiorstw 4,4% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 1,6%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (80% w styczniu br., 78% przed rokiem). W porównaniu z lutym ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 32% do 48%).

6. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w lutym na poziomie nieco wyższym wobec odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem.

Składniki prognostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie zbliżonym do zgłoszonego w styczniu, natomiast poziom składników diagnostycznych wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik syntetyczny i jego dekompozycja

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się na poziomie nieco wyższym niż w poprzednim miesiącu


W lutym na niewielką poprawę wskaźnika syntetycznego w stosunku do stycznia wpłynął jego wzrost w usługach i handlu, przy niewielkim pogorszeniu w przemyśle i budownictwie. W skali roku wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu – w największym stopniu w handlu.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: