eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor budowlany zmierza ku lepszemu

Sektor budowlany zmierza ku lepszemu

2012-02-07 00:10

Przeczytaj także: Branża budowlana: kiedy ożywienie?


Według prognoz Coface, w 2012 r. w europejskim budownictwie należy spodziewać się bardzo umiarkowanych zmian na lepsze, przy założeniu dalszego ożywienia w segmencie mieszkaniowym. Jednak wpływ na sektor budowlany będą miały plany oszczędnościowe. Można się spodziewać stagnacji w obszarze robót publicznych oraz budownictwa instytucjonalnego, a to za sprawą ograniczeń budżetowych. Ponadto niepewna sytuacja gospodarcza najprawdopodobniej negatywnie wpłynie na segment budownictwa obiektów biznesowych i przemysłowych.

Ameryka Północna: Duże różnice pomiędzy USA i Kanadą

W Stanach Zjednoczonych spadki cenowe oraz rosnące koszty osłabiły kondycję całego sektora. W pierwszych 11 miesiącach 2011 r. poziom inwestycji w budownictwie spadł o 2%. Wprawdzie spowolnienie dotyka większości podsektorów, segment nowych budynków skurczył się w sposób szczególny. Również budownictwo o charakterze niemieszkalnym nadal cierpi wskutek trudności budżetowych poszczególnych stanów i miast. W Kanadzie na początku 2010 r. zaobserwowano pierwsze oznaki ożywienia, co tłumaczy niski poziom wskaźnika niewywiązywania się ze zobowiązań, odnotowany przez Coface. Niemniej jednak, w związku z wprowadzeniem bardziej rygorystycznych warunków dostępu do kredytów, w 2012 r. należy oczekiwać ostrego spadku koniunktury w segmencie mieszkaniowym.

Region Azji i Pacyfiku: ożywienie działalności

Rynek budowlany w regionie Azji i Pacyfiku jest stosunkowo prężny. Można się spodziewać, że - w odpowiedzi na potrzebę odbudowy obiektów – w 2012 r. nastąpi dosyć wyraźne ożywienie w Japonii i Nowej Zelandii, które ucierpiały wskutek katastrof naturalnych. Jeżeli chodzi o Australię, w krótkim horyzoncie czasowym niepewność gospodarcza może wpłynąć hamująco na dynamikę rozwoju branży budowlanej, jednak – zgodnie z oczekiwaniami – sytuacja poprawi się w perspektywie średnioterminowej dzięki korzystnym trendom demograficznym.

Przypadek Chin

Od 2010 r. w Chinach obserwowany jest spadek sprzedaży, co jest następstwem kroków podjętych przez władze z myślą o schłodzeniu rynku nieruchomości, zwłaszcza poprzez ograniczenie poziomu kredytów bankowych dla tego sektora. Można się spodziewać, że niższa sprzedaż, korekty cenowe oraz wzrost liczby domów i mieszkań czekających na klientów nieznacznie spowolnią działalność w segmencie indywidualnego budownictwa mieszkaniowego, jednak zjawisko to zostanie częściowo zrównoważone wprowadzeniem w życie nowego publicznego programu rozwoju budownictwa mieszkań socjalnych.

Boom w branży budowlanej sprawił, że w Chinach pojawili się światowej klasy gracze rynkowi, przy czym nie są to tylko przedsiębiorstwa budowlane, ale także wytwórcy surowców oraz producenci maszyn i urządzeń. Ci nowi uczestnicy rynku wykazują się coraz większą aktywnością w regionach wschodzących, w szczególności w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: