eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport XII 2011

Przetargi - raport XII 2011

2012-01-31 12:41

Przeczytaj także: Przetargi reklamowe w Polsce X-XII 2011


Grudzień to kolejny miesiąc, w którym rejestrowały się osoby powracające do bezrobocia po wygaśnięciu umów na czas określony lub po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie i leśnictwie). Wśród rejestrujących się bezrobotnych były również osoby zwalniane z zakładów pracy na podstawie wcześniejszych, zgłaszanych przez pracodawców zwolnień grupowych, jak i zwolnione z mniejszych firm. W końcu roku często kończą się także umowy na czas określony, których pracodawcy nie przedłużają. Ponadto wpływ na wzrastający poziom bezrobocia ma mniejsza liczba wolnych miejsc pracy, w tym również subsydiowanego zatrudnienia.

Rok 2012 nie napawa niestety optymizmem jeżeli chodzi o sytuację na rynku pracy. Ponad 70 proc. pracodawców nie przewiduje zmian kadrowych w swoich przedsiębiorstwach, a jedynie 14 proc. zamierza zatrudniać nowe osoby (11 proc. wskazuje na zwolnienia). Rok temu prognozy były znacznie lepsze - aż 65 proc. firm planowało zwiększenie zatrudnienia.

– Ubiegły rok był już trzecim z kolei rokiem światowego kryzysu finansowego, mającego swe źródła między innymi w niezbilansowanych finansach publicznych. Wysoki poziom zadłużenia sektora publicznego dotyczy prawie wyłącznie krajów rozwiniętych, czyli część krajów Europy Zachodniej, USA oraz Japonii. Kryzys eurolandu rozlewa się coraz szerzej, rynki finansowe są coraz bardziej sceptyczne co do szans uzdrowienia strefy euro. To właśnie niepewność rozwoju sytuacji gospodarczej w związku z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro jest głównym czynnikiem wpływającym na pesymistyczne oczekiwania co do wzrostu gospodarczego – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl – Czynniki zewnętrzne niestety determinują również perspektywy naszej gospodarki i finansów publicznych. Wprawdzie udaje się nam utrzymywać dość wysoki wzrost, część wskaźników ekonomicznych nadal utrzymujemy na relatywnie dobrym poziomie, jednak sytuacja na rynku pracy i równowaga finansów publicznych nie są już tak dobre. Stan finansów publicznych przekłada się zaś wprost na poziom zamówień publicznych, głównie na inwestycje, w tym budowlane. A tu już sytuacja nie wygląda najlepiej. Z informacji Urzędu Zamówień Publicznych wynika, że w 2011 r. wartość udzielonych mniejszych zamówień publicznych spadła aż o 16 procent. Najbardziej spadła wartość rozstrzygniętych postępowań na roboty budowlane, głównie na skutek mniejszych zamówień wśród samorządów. Dotychczas inwestycje były głównie napędzane środkami unijnymi. Jednak ten czynnik w tym i najbliższych latach zostanie mocno ograniczony. Poprawa być może nastąpi dopiero po kolejnym rozdaniu unijnego budżetu, czyli po roku 2014. Jednak bieżący i przyszły rok z pewnością przyniosą poważne ograniczenia przetargów publicznych – dodaje Beata Szkodzin.

Rok spadku inwestycji

Struktura zamówień publicznych w całym roku 2011 jednoznacznie potwierdza tezę o początku mocnego wyhamowania inwestycji. W relacji rocznej (w porównaniu z rokiem 2010) czołowe pozycje w rankingu spadków względnych zajmowały niemal wyłącznie przetargi na prace z segmentu budowlanego. W relacji rocznej najbardziej spadło zapotrzebowanie na roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (w 2011 roku o 32,32 proc. mniej ogłoszeń niż w 2010), usługi nadzoru budowlanego (spadek o 31,29 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (-26,79 procent), roboty w zakresie budowy dróg (spadek rdr o 24,41 procent), roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei oraz wyrównywanie terenu (-22,57 proc.), roboty w zakresie kształtowania placów zabaw (-20,92 proc.), roboty w zakresie różnych nawierzchni (-20,62 proc.), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (-20,33 proc.), roboty w zakresie nawierzchni dróg (-19,55 proc.), wykonywanie izolacji cieplnej (-18,44 proc.), roboty drogowe (-17,26 proc.), usługi szkolenia zawodowego (-15,17 proc.), usługi szkoleniowe (-14,64 proc.), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (-14,37 proc.), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (w 2011 roku spadek względem roku poprzedniego o 11,83 proc.), roboty w zakresie stolarki budowlanej (-10,53 proc.), roboty w zakresie wykonywania pokryć i konstrukcji dachowych i inne podobne roboty specjalistyczne (-10,39 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: