eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Długi a wizerunek firmy

Długi a wizerunek firmy

2012-01-26 09:57

Są nieuczciwi i robią wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności. Przedsiębiorcy, którzy choć raz byli wpisani do Krajowego Rejestru Długów, nie zasługują na zaufanie. Z ankiety "Długi złodziejem wizerunku" przeprowadzonej przez TNS OBOP dla Krajowego Rejestru Długów wynika, że 61% Polaków nie wybrałoby produktów lub usług firmy notowanej w KRD.

Przeczytaj także: Za 1/3 zadłużenia firm odpowiadają multidłużnicy

Firma, która ma długi wobec kontrahentów czy pracowników jest nieuczciwa i robi wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności, albo jest nieudolna i nie radzi sobie w interesach uważa 74% ankietowanych. Ich zdaniem, współpraca z zadłużonym przedsiębiorstwem to ogromne ryzyko. Usprawiedliwienia dla dłużników szuka tylko 25% Polaków, wskazując, że nieregulowanie zobowiązań, to może być efekt przejściowych problemów.

Respondenci pytani o to, jakie czynniki najbardziej wpływają na utratę wizerunku przez firmy, wskazywali najczęściej na nieposzanowanie pracowników i klientów oraz zadłużenie. Nieco odmienne zdanie mieli prywatni przedsiębiorcy oraz menedżerowie. Największą ujmą na honorze przedsiębiorstwa jest przede wszystkim nieszanowanie kontrahentów, na drugim miejscu brak szacunku dla pracowników – przekonuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Na pytanie o to, jakie rodzaje zadłużenia najbardziej psują wizerunek firmy, blisko 90% ankietowanych wskazało na pierwszym miejscu niewypłacanie pensji pracownikom. Pozostałe długi, czyli niepłacenie kontrahentom, zaleganie ze składkami ZUS i podatkami są znacznie mniej istotne.

40% Polaków uważa, że firmy zawsze powinny płacić swoje rachunki, bez względu na sytuację. 60% ankietowanych dopuszcza możliwość nieregulowania zobowiązań, ale znaczna część tylko w wyjątkowych sytuacjach. 37% Polaków usprawiedliwia niepłacenie faktur przez przedsiębiorstwo, jeśli ono samo nie otrzymało zapłaty od swoich klientów, a 23% w sytuacji gdy na skutek kryzysu ma mniej zamówień. Zadziwiające jest stanowisko 16% ankietowanych, którzy nie widzą nic złego w tym, że firma nie płaci rachunków, aby finansować w ten sposób swoją własną działalność.

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: