eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface

Ocena ryzyka krajów wg Coface

2012-01-24 10:05

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface w III kw. 2022


Wzrost wrażliwości europejskich krajów rozwijających się na spadek popytu w Europie

Europejskie kraje rozwijające się najbardziej odczują zmniejszenie popytu i przepływów finansowych w strefie euro. Ponieważ banki zachodnioeuropejskie narażone są na długi publiczne w strefie euro, będą one zmuszone do obniżenia wsparcia dla swoich spółek zależnych, co z kolei będzie miało niekorzystny wpływ na możliwość udzielania kredytów przedsiębiorstwom. Tymczasem wierzytelności banków europejskich stanowią 70 proc. PKB w Europie Wschodniej. Szacuje się również, że 1/5 wzrostu w Europie Wschodniej w ostatnim dziesięcioleciu wynikała z dynamiki kredytów transgranicznych. Europejski kryzys kredytowy wywrze istotny wpływ na działalność w europejskich krajach rozwijających się, których gospodarki charakteryzują się ponadto poważnym zadłużeniem dewizowym w sektorze prywatnym.

Gospodarki otwarte doświadczą obniżenia wzrostu o połowę: z 4,1 proc. w roku 2011 do 2 proc. w roku 2012. Oceny A2 dla Czech i Słowenii, a także A3 dla Słowacji zostały umieszczone na negatywnej liście obserwacyjnej. Węgry, stojące wobec zwiększonej nieufności inwestorów, otrzymały obniżoną ocenę B. Narażenie na ryzyko we Włoszech oraz osłabienie działalności wynikające z drastycznej różnicy kursów wymiany spowodowały, że Coface obniżył do B ocenę dla Chorwacji.

Kraje wschodzące w pułapce nawrotu ryzyka o charakterze politycznym

Fala wydarzeń politycznych w Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie stanowiła w roku 2011 punkt zwrotny dla państw rozwijających się, co wiąże się z nawrotem ryzyka o charakterze politycznym. W roku 2011 Coface odnotował wiele przypadków niespłaconych należności w związku z istnieniem ryzyka politycznego. Falę obalania reżimów tłumaczyć można wzrostem pragnienia zmiany i odnowy w społeczeństwach krajów rozwijających się. Tłumaczy ją także głęboki problem frustracji gospodarczej i politycznej, zwiększony rozszerzaniem się klas średnich i przemianami społeczno-kulturowymi (dostęp do Internetu, mniejsza dzietność, podróże). W demokracjach rozwijających się, takich jak kraje latynoamerykańskie, istniejące frustracje przekładają się na wzrost przestępczości, podczas gdy w ustrojach autorytarnych – w przypadku niezdolności państwa do spełnienia coraz pilniejszych aspiracji społeczeństwa, zarówno w kwestii praw politycznych, jak i dostępu do pracy i przedsiębiorczości – dochodzi do zmiany reżimu.

fot. mat. prasowe

Zmiany w ocenach krajów

Ocenę Egiptu zmniejszono do poziomu C


Proces transformacji politycznej, który ma miejsce w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie nie pozostaje bez konsekwencji dla oceny niektórych państw. Ocena Egiptu, którego finanse publiczne i konta zewnętrzne poddawane są silnym naciskom, została zmniejszona do poziomu C, głównie z powodu niepewności scenariusza politycznego dla roku 2012. W Syrii, której ocenę obniżono do poziomu D, sytuacja jest bardzo napięta, a sankcje międzynarodowe będą miały negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i finanse publiczne.

Coface zdecydował o zdjęciu oceny D dla Nigerii z pozytywnej listy obserwacyjnej. Problemy zarządzania pozostają kluczowym elementem ryzyka niewypłacalności podmiotów w tym kraju.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: