eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Tanieją modemy ADSL D-Linka

Tanieją modemy ADSL D-Linka

2005-02-11 00:02

O prawie czterdzieści procent spadają ceny bezprzewodowych routerów D-Linka przeznaczonych dla sieci ADSL. To odpowiedź producenta na dynamiczny wzrost zainteresowania szerokopasmowymi usługami dostępowymi wśród Polaków i coraz większą popularność domowych sieci Wi-Fi.

Przeczytaj także: Wi-Fi bezpieczne dla zdrowia

Zdecydowanie mniej zapłacimy teraz za urządzenia typu all-in-one: DSL-G604T (ADSL-Annex A) i DSL-G664T (ADSL-Annex B), które pełnią funkcję modemów ADSL, routerów, firewalli i punktów dostępowych. Takie rozwiązanie umożliwia udostępnienie jednego szerokopasmowego łącza Internetowego dla co najmniej kilku urządzeń (np. komputerów stacjonarnych, notebooków, palmtopów), zbudowanie między nimi sieci bezprzewodowej (standardu IEEE 802.11g – 54 Mb/s), a także zabezpieczenie jej przed atakami z Internetu. Cena tych urządzeń spadła o 37 proc i wynosi teraz ok. 415 zł (brutto).

Spadają również ceny innych urządzeń współpracujących z ADSL przeznaczonych do budowy tradycyjnych, kablowych rozwiązań sieciowych. DSL-504T (router z 4-portowym przełącznikiem) tanieje o 29 proc., DSL-502T (router z portem USB) o 37 proc., DSL-300T (modem z portem Ethernet) o 28 proc. D-Link tłumaczy obniżkę cen wzrostem zainteresowania użytkowników urządzeniami służącymi do dzielenia szerokopasmowego Internetu oraz wciąż rosnącą popularnością sieci bezprzewodowych w segmencie Home/SoHo.

Według danych operatorów szerokopasmowy dostęp do Internetu posiada już prawie 900 tysięcy użytkowników. Zdecydowana większość z nich korzysta z usług ADSL oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Ponad trzy czwarte rynku jest w rękach Telekomunikacji Polskiej, która do końca tego roku chce pozyskać drugie tyle użytkowników. TP SA w zeszłym roku znacznie obniżyła ceny Neostrady, co z kolei spowodowało wzrost zainteresowania szerokopasmową ofertą narodowego operatora, którego zapewne nie osłabią nawet wprowadzone limity transferu danych. Jak na razie pod względem liczby użytkowników ADSL-u, z TP SA nie mogą się równać mniejsi operatorzy, ale i oni już dziś obsługują kilkadziesiąt tysięcy klientów.

Nie ulega wątpliwości, że szerokopasmowy Internet będzie się w Polsce wciąż rozwijał, a operatorzy będą musieli uatrakcyjnić ofertę. Chłonność naszego rynku na tego typu usługi jest na poziomie europejskim, natomiast jak na razie penetracja ADSL-em wśród klientów telekomunikacyjnych jest znacznie poniżej unijnej średniej. Podczas gdy w Europie co 10 użytkownik telefonu korzysta z usług ADSL, w Polsce zaledwie co dwudziesty.

Wraz z rozwojem dostępu szerokopasmowego powstaje również coraz więcej sieci domowych. To dość nowe zjawisko w Polsce, które jednak w najbardziej rozwiniętych technologicznie krajach jest już standardem. Dzięki temu trendowi powszechne staje się współdzielenie jednego łącza internetowego na kilku domowych komputerach stacjonarnych lub przenośnych. Coraz chętniej wykorzystywane są tutaj urządzenia pozwalające na bezprzewodową komunikację z siecią. W styczniu firma badawcza Park Associates doniosła, że w amerykańskich domach sieci Wi-Fi są już bardziej popularne od tradycyjnych sieci kablowych. Zdaniem analityków, ponad połowa (52 proc.) z 17 milionów sieci domowych w USA korzysta z rozwiązań bezprzewodowych.

Jak przyznaje Roman Napierała, dyrektor D-Link Polska – firmy, która produkuje urządzenia Wi-Fi, w Europie, a szczególnie w Polsce, trudno wciąż mówić o podziale sieci domowych na kablowe i bezprzewodowe. – "U nas sieci to nadal dla większości użytkowników komputerów bardzo zagadkowy temat. Obserwuję jednak pewien trend, że jeśli użytkownicy decydują się na rozdzielenie Internetu w obrębie domu i połączenie różnych urządzeń w sieć, to wybierają bardzo nowoczesny sprzęt, często wręcz wykraczający poza ich potrzeby. By bezprzewodowe sieci domowe stały się popularne na skalę masową, musimy jednak poczekać jeszcze dwa, trzy lata" – przekonuje Napierała.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: