eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Złośliwe programy atakują Androida

Złośliwe programy atakują Androida

2011-11-17 12:42

Przeczytaj także: Google Bouncer a szkodliwe programy z Android Market


Aktualizacja z niespodzianką

Nowym sposobem atakowania smartofnów i innych urządzeń mobilnych jest także wykorzystywanie mechanizmu aktualizacji. Użytkownik instaluje w smartfonie „czysty”, niezainfekowany program. Podczas aktualizacji dodany zostaje do niego złośliwy kod, który wraz z pobraniem nowej wersji oprogramowania trafia do telefonu użytkownika. Przykładem takiego scenariusza jest mechanizm działania aplikacji SndApps, potajemnie przesyłającej informacje o systemie operacyjnym telefonu na zewnętrzne serwery. Ten rodzaj oprogramowania, działający niczym uśpiony agent wywiadu, zalicza się do tzw. grayware – programów rozpowszechnianych na granicy prawa. De facto mogą one zostać uznane za kolejne programy szpiegowskie.

Android stał się głównym celem twórców złośliwego oprogramowania, ale nie jedynym. W dalszym ciągu pojawiają się nowe groźne aplikacje atakujące system operacyjny Symbian. Większość z nich to domena chińskiego rynku. Jak bardzo zaawansowane technologicznie są te rozwiązania, pokazuje choćby przykład aplikacji Spinilog.A – trojana, który potrafi przechwytywać i przesyłać na zewnątrzne serwery zdjęcia zrobione aparatem fotograficznym zainstalowanym w telefonie. Z myślą o systemie Symbian tworzone są również fałszywe programy antywirusowe, wykrywające nieistniejące zagrożenia i wzywające użytkownika do zapłaty za ich usunięcie.

„Oddajcie nam swoje pieniądze”

Jeszcze cztery lata temu autorzy komórkowych wirusów stosunkowo rzadko tworzyli je w celach zarobkowych. Obecnie ponad połowa zagrożeń mobilnych nastawiona jest na szybki zysk. Spośród 123 rodzajów niebezpiecznych aplikacji wykrytych w bieżącym roku, aż 63 rodzaje mają na celu wyłudzenie bądź kradzież pieniędzy użytkownika. Tę samą tendencję można dostrzec, analizując typy zagrożeń – trojany, wykorzystywane najczęściej do wykradania wrażliwych danych stanowią aż 73 proc. złośliwego oprogramowania stworzonego na przestrzeni ostatnich siedmiu lat. Wirusy i coraz rzadziej widywane robaki stanowią zaledwie niewiele ponad 12 proc. zagrożeń mobilnych, a zyskujące coraz większą popularność programy szpiegowskie – około 5 proc.

"Nie ma co się łudzić – cyberprzestępcom coraz rzadziej chodzi o żart z użytkownika lub zniszczenie urządzenia. Współcześnie gra toczy się o nasze pieniądze. Jedynym sposobem na bezpieczne i pełne korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych telefonów jest korzystanie z programów ochronnych. Nawet gdybyśmy w ogóle nie łączyli się z Internetem przez telefon, i tak możemy paść ofiarą trojana czy wirusa roznoszonego np. poprzez wiadomości MMS. Lepiej więc się zabezpieczyć – przestrzega szef polskiego oddziału F-Secure, Michał Iwan.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: