eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kradzież tożsamości w Internecie

Kradzież tożsamości w Internecie

2011-11-15 12:15

Przeczytaj także: Zadbaj o bezpieczeństwo danych w wakacje


Do tej pory Facebook wydawał się być odpornym na to zjawisko, być może dlatego, że profile nie są tam publiczne, a tym samym jest ograniczona ilość potencjalnych odbiorców.

Chociaż obostrzenie to nadal funkcjonuje, sytuacja Facebooka może się zmienić. Spamerzy wybierają to miejsce, które jest bazą ogromnej ilości kontaktów, i masowo wysyłają wiadomości, co pozwala na generowanie znacznych ilości pieniędzy poprzez programy partnerskie. Facebook jest narzędziem internetowych marketerów : legalnych (nazwijmy ich „deweloperzy aplikacji’) i fałszywych (nazwijmy ich „spamerzy” lub „phisherzy”). Szczegółowość segmentacji marketingu pozwala nazwać Facebook prawdopodobnie najlepszym na świecie portalem społecznościowym.

Pozostaje pytanie: jak zapobiegać cyberprzestępczości jeśli chodzi o przekierowywanie na niechcianą witrynę oraz jak nie dopuścić, aby informacja zawarta w prywatnym profilu użytkownika została użyta przez szantażystów, pedofilów lub szpiegów przemysłowych?

Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości?
  1. Należy faktycznie zwiększyć poziom zabezpieczeń sieci, zarówno na poziomie bramek sieciowych jak i sieci LAN oraz odmawiać dostępu wszelkim programom, pochodzenia których nie znamy.
  2. Na komputerach i serwerach zainstalować automatyczny system zarządzania poprawkami i dbać o bieżącą aktualizacje.
  3. Zwiększyć poziom wymaganych autoryzacji przez wprowadzenie tokenów, bądź innych urządzeń zabezpieczających dostęp do sieci.

Przed atakami sieciowymi chronią zarówno systemy antyspamowe, jak i filtrowania treści. Stanowią one pierwszą linię obrony przed podstawowymi zagrożeniami wynikającymi z hackingu, spamu, oprogramowania szpiegującego oraz phishingu. Skuteczniejszą, wielowarstwową ochronę dają dopiero zintegrowane platformy bezpieczeństwa sieciowego (UTM). Najlepszym wyjściem jest połączenie różnych form ochrony swoich danych w sieci, czyli równoczesne korzystanie z rozwiązań UTM na styku z siecią, wdrożenia programu antywirusowego na komputerze i firewall na serwerze oraz systemu antyspamowego na serwerach poczty. Dodatkowo można skorzystać z coraz bardziej popularnych mechanizmów anti-phishingowych oferowanych przez przeglądarki internetowe. Najważniejsze jednak jest, aby przed wprowadzeniem informacji o sobie do sieci i zastanowić się, czy rzeczywiście ujawnianie tych danych jest absolutnie konieczne.

Mariusz Rzepka, country manager Fortinet Polska

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: