eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża spożywcza pod presją rosnących cen

Branża spożywcza pod presją rosnących cen

2011-11-10 13:54

Przeczytaj także: Branża spożywcza pełna optymizmu


Analiza trendów regionalnych

W Europie sektor spożywczy jest rozdrobniony i w 2011 r. w Europie Zachodniej osiąga zróżnicowane wyniki, co jest powodowane oczekiwanym spadkiem dynamiki wydatków konsumenckich, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Grecji, Portugalii i Irlandii. W rezultacie sytuacja ta powinna doprowadzić do wzrostu liczby upadłości. Trend obserwowany w Europie Wschodniej jest bardziej optymistyczny, ponieważ w krajach tego regionu oczekuje się wzrostu PKB na poziomie ok. 3,8%. Gospodarstwa domowe wciąż jednak są zadłużone, a to odbija się na dynamice wydatków.

We Francji branża spożywcza nadal jest najważniejszym sektorem gospodarki i drugim co do wielkości pracodawcą w przemyśle. Jednak mimo przetrwania kryzysu, od 2010 r. w tej branży obserwuje się wzrost liczby upadłości, czego przyczyną jest wzrost cen towarów i coraz mniejsza waga tego sektora na rynku międzynarodowym.

W Stanach Zjednoczonych 7 amerykańskich firm spożywczych jest notowanych wśród 10 największych światowych grup, mimo że ich wielkość nie zawsze korzystnie wpływa na negocjacje cenowe prowadzone z agresywnymi dyskontowymi odbiorcami detalicznymi.

W Japonii, która jest w 60% zależna od importu dóbr konsumpcyjnych innych niż ryż, coraz trudniej jest eksportować ze względu na silnego jena. Zjawisko to zaostrza się od czasu tragedii w Fukushimie w marcu 2011 r. Z tego względu japoński przemysł znajduje się w trudnym położeniu, poza tym oczekuje się nieznacznego spadku wydatków gospodarstw domowych w 2011 r. i nieznacznej ich poprawy w 2012 r.

W Chinach, dwa obszary ryzyka w sektorze spożywczym to: problemy z bezpieczeństwem żywności, przez które branża nie cieszy się dobrą renomą wśród chińskich konsumentów, a także wzrost inflacji powodowany przez coraz wyższe koszty wytwarzania towarów i rosnące płace. Prowadzone działania konsolidacyjne wzmacniają największe podmioty, a coraz liczniejsi inwestorzy zagraniczni dbają o zapewnienie wysokiej jakości produktów.

Brazylia staje się jednym z największych eksporterów produktów rolnych, a duże brazylijskie firmy spożywcze zwiększają swoją obecność na rynkach międzynarodowych. Mimo prowadzonej od sierpnia 2011 r. deprecjacji reala, brazylijska waluta utrzymuje wysoki poziom wartości. Stanowi to barierę eksportową dla lokalnego przemysłu, który odczuwa również negatywne skutki braku odpowiedniej infrastruktury.

Niniejsza analiza obejmuje firmy, które zajmują się przetwórstwem produktów rolnych (pszenicy, jęczmienia, ryżu, ziaren kakaowca, cukru itp.) oraz zwierząt rzeźnych na potrzeby konsumpcji przez ludzi. Ten zakres produktów nie obejmuje win i alkoholi wysokoprocentowych. Analiza dotyczy cen towarów nieprzetworzonych w sektorze spożywczym i towarów przetworzonych w przypadku odbiorców hurtowych i detalicznych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: