eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Blokady sukcesu menedżerskiego

Blokady sukcesu menedżerskiego

2011-11-07 13:47

Blokady sukcesu menedżerskiego

© fot. mat. prasowe

Skuteczni sportowcy wiedzą, że aby odnieść sukces, nie wystarczy trening, dobre chęci, ani nawet dobry plan. Kluczowe jest panowanie nad swoimi myślami i pokonanie naturalnych blokad sukcesu. Menedżerowie mogą postąpić tak samo - oto przykład analizy blokad sukcesu.

Przeczytaj także: Sukces zawodowy: czym jest dla kobiet?

Wyobraź sobie taką sytuację: otrzymujesz propozycję objęcia nowego stanowiska w firmie. Zakres obowiązków znacząco się nie zmieni. Dostaniesz podwyżkę i nowy zespół pracowników. Daj sobie chwilę, by wyobrazić sobie swoje biurko, komputer oraz wyświetlonego na ekranie monitora maila z tą wiadomością.

Myśli, które przyjdą ci do głowy w tej chwili, wskazują co blokuje twój sukces.
  • „Tutaj jestem postrzegany jako ktoś ważny, tam będę startować od zera” – Jedną z blokad twojego sukcesu jest poczucie wyższości nad innymi. Koncentrujesz się na osiągniętym sukcesie i związanym z nim poczuciu wyższości. W efekcie masz wysokie wymagania wobec otoczenia i raczej skłaniasz się do unikania sytuacji, w których szanse na sukces są mniejsze. Zachowaniem przełamującym tę blokadę może być organizacja zapoznawczego spotkania nowego zespołu, na którym wszyscy będą mogli przedstawić swoje talenty, osiągnięcia i anegdoty z nimi związane. Dzięki temu nie tylko pokażesz swoją wartość, ale też poznasz silne strony swoich nowych współpracowników.
  • „Jeśli wydarzy się kryzys lub wystąpi poważny problem zanim zbuduję zaufanie, może nikt nie będzie w stanie mi pomóc” – Jedną z blokad twojego sukcesu może być porzucenie. Występuje ono w sytuacji, gdy ważne osoby (przełożeni, członkowie zespołu) nie okazują wystarczającego wsparcia wtedy, gdy jest ci ono potrzebne. W efekcie zamiast myśleć o pracy i szansach, będziesz zamartwiać się, że na innych nie można polegać. Blokadę tę można pokonać, ustalając ze współpracownikami tajne, wewnętrzne hasło zespołu, na które dana osoba porzuca aktualne zajęcie i koncentruje się na pomocy osobie która hasło wypowiedziała. Użycie hasła powinno być limitowane ilościowo, jak również powinien być prowadzony dziennik użycia – pozwoli to uniknąć sytuacji, że jeden z pracowników wykorzystuje innych, a sam wymiguje się od pomocy. Analiza dziennika może również doprowadzić do decyzji o szkoleniu lub zmianie organizacji pracy, jeśli okaże się że dana osoba ma ciągle problem z pewnym zadaniem.
  • „Muszę skrupulatnie pilnować, aby moja wada nie zniszczyła mojego wizerunku” – Jedną z blokad twojego sukcesu może być niższość wobec innych. Chodzi o odczucie, że masz jakąś wadę, która sprawia, że zawsze będziesz kimś gorszym od innych. W efekcie przykładasz nadmierną uwagę do tego jak inni cię postrzegają i zbyt koncentrujesz się na odczuciach, a nie na swoich działaniach. Choć wymaga to wiele odwagi, można to zneutralizować poprzez otwarte opowiedzenie o swoich wadach w żartobliwej formie np. ukazaniu wady jako zalety w określonych przypadkach oraz pokazaniu że wada ta występuje u ciebie w sumie w niewielkim stopniu.
  • „Zanim osiągnę choć drobny sukces, zjedzą mnie nerwy i wyjdę na frustrata” – Jedną z blokad twojego sukcesu może być niedostateczna kontrola frustracji. Przejawia się ona w poczuciu, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich emocji, uwagi i frustracji związanej z nieosiąganiem osobistych celów. W efekcie zbyt dużo uwagi poświęcasz kontroli emocji i unikaniu dyskomfortu i brakuje ci siły na realizację zadań wymagających wysokiego lub długotrwałego zaangażowania. Sposobem na pokonanie tej blokady może być ustalenie celów cząstkowych na niskim pułapie: szybkich do osiągnięcia i przyjemnych w realizacji. Pozwoli to przenieść uwagę z nerwów o efekt na przyjemność z działania.
  • „Nie mogę w kółko popełniać tych samych błędów” – Jedną z blokad twojego sukcesu może być negatywizm. Polega on na koncentracji na negatywnych stronach własnej pracy lub własnego treningu, na swoich słabych stronach. Wtedy zamiast wygrać, starasz się tylko nie popełnić błędu. Czasem wystarczy to do osiągnięcia założonego celu lub zwycięstwa, ale nie pozwala na rzeczywisty rozwój i czerpanie pełnej satysfakcji z działania. Skutecznym sposobem neutralizacji tej blokady może być przeznaczenie z góry pewnej grupy treningów lub zadań jako „praca nad słabościami”, a pozostałych jako „rozwój silnych stron”. W ten sposób nie zaprzeczasz i nie tłumisz pragnienie eliminowania błędów, ale je kontrolujesz.
  • „A co zrobię, gdy przydarzy mi się coś złego?” – Jedną z blokad twojego sukcesu może być oczekiwanie trudności. Skupiasz się wtedy na problemach, na komplikacjach, które mogą wystąpić. Przygotowujesz mnóstwo różnych reakcji na różne zdarzenia. Jest to pożyteczne działanie w przypadku zarządzania projektami – ale to tylko jeden etap z wielu. Najpierw robisz listę potencjalnego ryzyka, a potem opracowujesz plan prowadzący do sukcesu. Taki jest też klucz do pozbycia się tej blokady: na problemy przeznaczasz określoną ilość czasu i tylko tyle. Potem myślisz tylko i wyłącznie o zwycięstwie.
Podane przy pytaniach zachowania neutralizacyjne są tylko przykładem, który nie musi być skuteczny w twoim przypadku. Zachowania te powinny być dobierane indywidualnie po konsultacji z coachem, psychologiem lub doświadczonym trenerem, ponieważ niektóre z nich mogą być ze sobą sprzeczne.

fot. mat. prasowe





Więcej wskazówek i porad jak wzmocnić się przed wykonywaniem ważnych czynności (np. przed pracą), znajdziesz w książce „Psychologia sportu i aktywności fizycznej” Aleksandry Łuszczyńskiej (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011).
Przeczytaj także: Kto odnosi sukces zawodowy? Kto odnosi sukces zawodowy?

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: