eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Centra handlowe w Europie w 2011 r.

Centra handlowe w Europie w 2011 r.

2011-09-30 10:41

Przeczytaj także: Centra handlowe przed wyzwaniami


fot. mat. prasowe

Centra handlowe - GLA (mkw.) na 1000 mieszkańców

Centra handlowe - GLA (mkw.) na 1000 mieszkańców


Do końca 2012 r. ma powstać na terenie Europy 5,8 mln mkw. powierzchni w centrach handlowych, ale jej ostateczna wielkość będzie zależeć od popytu najemców i tempa ożywienia gospodarczego. Na Rosję i Turcję przypada 41% przewidywanej nowej podaży w drugim półroczu 2011 r. i w 2012 r. W Rosji zasoby powierzchni handlowej mogą wzrosnąć do końca przyszłego roku o prawie 3 mln mkw., w tym w obiektach oferujących ponad 100.000 mkw. w Krasnodarze, Ufie i Samarze. W Turcji buduje się obecnie ponad 800.000 mkw., z czego większość w Stambule.

fot. mat. prasowe

GLA w nowych centrach handlowych w I połowie 2011 r. (mln mkw.)

GLA w nowych centrach handlowych w I połowie 2011 r. (mln mkw.)


W Europie Zachodniej w czołówce krajów pod względem liczby przygotowywanych nowych projektów na drugą połowę bieżącego roku i 2012 r. są Francja i Włochy. We Francji po spowolnieniu działalności deweloperskiej w 2010 r. oczekuje się wzrostu liczby nowych obiektów. We Włoszech przygotowywanych jest kilka dużych centrów handlowych, ale nie można podać dokładnego terminu ich ukończenia ze względu na liczne opóźnienia w realizacji.

W Niemczech i Wielkiej Brytanii aktywność deweloperska utrzymuje się na niskim poziomie. W latach 2011-2012 powstanie w Niemczech najmniej centrów handlowych od ponad 20 lat. Natomiast w Wielkiej Brytanii największy udział w łącznej podaży w 2011 r. ma centrum handlowe Westfield Stratford City (176.500 mkw.), które otwarto 13 września br. Przypada na nie 81% powierzchni w przygotowaniu na drugie półrocze. W przyszłym roku aktywność deweloperska w Wielkiej Brytanii gwałtownie spowolni, wskutek czego roczna podaż powierzchni w nowych centrach handlowych będzie najniższa od ponad 50 lat.

Justin Taylor, dyrektor ds. powierzchni handlowo-rozrywkowych w firmie Cushman & Wakefield w Wielkiej Brytanii, powiedział: „W wielu krajach Europy obserwujemy niedostateczną podaż powierzchni handlowej wysokiej jakości i silny popyt handlowców. W dalszym ciągu poprawia się sytuacja na wielu rynkach najmu, a czynsze wzrosły w mniej więcej jednej trzeciej badanych państw. Jednak w wielu krajach popyt ze strony najemców jest nadal niewielki i dotyczy najlepszych powierzchni. Przed nami okres dalszej niepewności wynikający z wdrażania kolejnych rozwiązań oszczędnościowych prawie w całej Europie”.

fot. mat. prasowe

Średnie wskaźniki rynku nieruchomości handlowych dla 27 krajów UE

Średnie wskaźniki rynku nieruchomości handlowych dla 27 krajów UE


W pierwszej połowie bieżącego roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w Europie wyniosła prawie 19,8 mld euro, co stanowi spadek o 4% w porównaniu z poprzednimi sześcioma miesiącami i wzrost o 9% wobec analogicznego okresu 2010 r. Udział rynku nieruchomości handlowych w łącznej wartości transakcji inwestycyjnych zwiększył się z 33% w 2010 r. do poziomu ok. 35%.

Znaczny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych odnotowano w Niemczech, Szwecji, Rosji, Turcji i na szeregu mniejszych rynków Europy Środkowo-Wschodniej. W Niemczech wyniósł w pierwszej połowie 37% rok do roku, a w Szwecji roczny wzrost osiągnął poziom prawie 91%. W Rosji, Turcji i we Włoszech pierwszy kwartał 2011 r. przyniósł największy kwartalny wolumen transakcji na rynku nieruchomości handlowych od lat 2007-2008.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: