eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny biletów lotniczych niewiele wyższe

Ceny biletów lotniczych niewiele wyższe

2011-09-25 00:11

Przeczytaj także: Rezerwacja last minute jak randka w ciemno


Z danych Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl wynika, że przeloty z Warszawy, są przynajmniej 10 proc. droższe niż w roku ubiegłym. A jak to wygląda w przypadku innych portów lotniczych? Analiza pokazuje, że najczęściej wzrost średniej ceny biletów nie był tak duży – chociażby kwota, którą należało wydać za podróż z Gdańska do wspomnianego już wcześniej Luton w Londynie jest zaledwie o 4 proc. wyższa od tej, którą płaciliśmy przed rokiem (2011 – 607,25 a 2010 – 584,10). A były też i takie przypadki, że ceny podróży znacznie spadły, co dobrze obrazuje średni koszt przelotu do wspomnianego już Paryża. Lecąc do niego z Krakowa, a nie z Warszawy, zapłacimy o 12 proc. mniej niż przed rokiem (2011 – 696,69 PLN, a 2010 – 786,20 PLN). Należy podkreślić, że ceny biletów spadły tylko w przypadku lotnisk regionalnych, natomiast wzrosły za każdym razem koszty podróży zaczynających się na warszawskim lotnisku im. F.Chopina.

Niezależnie od kosztów, które podróżni musieli ponieść kupując bilet lotniczy, z danych Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl wynika, że liczba lotów w sezonie wakacyjnym 2011 była aż o 30 proc. większa niż przed rokiem. Co to oznacza? Coraz więcej osób rezygnuje z wyjazdów z biurem podróży i decyduje się na samodzielne zorganizowanie wakacji. Pozwala to na większą elastyczność, zarówno jeśli chodzi o długość wyjazdu – średni czas pobytu za granicą w tym sezonie to 10 dni (większość biur podróży ma w swojej ofercie turnusy 7 lub 14 dniowe narzuca więc urlopowiczom sztywne ramy czasowe), jak i o atrakcje, z których można korzystać na miejscu.

Jednak decydując się na samodzielne zorganizowanie urlopu, nie wystarczy pomyśleć o biletach lotniczych, należy się również zatroszczyć o nocleg. Analizując dane Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl, widać, jak na przestrzeni ostatnich lat, zmieniały się zainteresowania polskich turystów. Jeszcze do niedawna, największa liczba rezerwacji była robiona na hotele w państwach, które z nami sąsiadują. Polacy od dawna korzystali z tego, że miasta takie jak Praga czy Berlin nie są daleko i można do nich jechać chociażby na weekend. Ostatni sezon wakacyjny pokazał, że największą liczbę noclegów zarezerwowano we Francji – 30 proc. wszystkich osób korzystających z usług eSKY.pl zarezerwowało hotel w tym kraju, i we Włoszech – 25 proc. wszystkich transakcji przeprowadzonych przez serwis eSKY.pl w tym sezonie. Oczywiście najbardziej popularnymi miejscami są w tym wypadku Paryż i Rzym. Średnia kwota, którą zapłacono za dobę dla dwóch osób w tym pierwszym mieście to 364,5 PLN w hotelu klasy 3-4 gwiazdki, natomiast w drugim odpowiednio 301,25 PLN. Tendencja jest jednak taka, by nie zatrzymywać się na dłużej w jednym hotelu. W zależności od tego jak atrakcyjne jest dane miejsce, turyści zatrzymują się w nim na 3 – 4 dni, a następnie jadą do następnego miasta i tam również spędzają kilka dni. Taką sytuację obserwowaliśmy m.in. we Włoszech, gdzie klienci rezerwowali od razu kilka noclegów i kolejne miasta to: Florencja, Mediolan, Bolonia, Wenecja. Kalkulacja ta pozwala obliczyć kwotę, którą musiał wydać na wakacje Polak decydujący się na samodzielny wyjazd. Pokazuje to też, że w przypadku wakacji, w czasie których turysta chciałby zwiedzić kawałek Europy, a nie odpocząć na plaży w Egipcie, korzystniej jest zorganizować wyjazd samemu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: