eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Kolejna kara dla TPSA

Kolejna kara dla TPSA

2005-01-07 01:01

Telekomunikacja Polska złamała prawo żądając od abonentów kopii umowy zawartej z konkurencyjnym operatorem - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytaj także: Umowa TPSA z Szeptelem

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Telekomunikacji Polskiej zostało wszczęte na wniosek Netii w listopadzie 2003 roku. Operator alternatywny zarzucił Telekomunikacji Polskiej utrudnianie abonentom możliwości korzystania ze świadczonych przez siebie połączeń międzystrefowych i międzynarodowych na zasadzie preselekcji oraz przeciwdziałanie kształtowaniu się warunków niezbędnych dla rozwoju konkurencji.

W trakcie przeprowadzonego postępowania stwierdzono, że TP SA żądała od abonentów, którzy złożyli w jej jednostkach organizacyjnych zlecenie preselekcji, kopii umowy zawartej z Netią, uzależniając od tego realizację zlecenia. Abonenci byli więc zmuszani do dopełnienia większej, niż wynikająca z obowiązujących przepisów prawa, liczby warunków determinujących możliwość skorzystania z usługi. TP SA uzyskiwała natomiast informacje o treści umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawieranych przez operatorów alternatywnych.

Trzeba podkreślić, iż warunki, od spełnienia których uzależniona jest możliwość skorzystania przez abonenta z usług świadczonych na zasadzie preselekcji, określają przepisy obowiązującego prawa. Żaden operator (także TP S.A.) nie może nakładać na abonentów dodatkowych obowiązków, od realizacji których uzależnia uruchomienie usługi.

Zdaniem Prezesa Urzędu działanie TP SA, utrudniało abonentom możliwość skorzystania z przysługującego im prawa do swobodnego wyboru operatora świadczącego usługi połączeń międzystrefowych oraz międzynarodowych. Uznał także za prawdopodobne, iż część konsumentów w ogóle zrezygnowała ze zmiany operatora, gdy spotkała się z żądaniem przedstawienia dodatkowych dokumentów.

Ponadto, w jego opinii, wprowadzenie przez Telekomunikację Polską tego rodzaju, dodatkowych warunków zapewnia jej wgląd w treść umów zawieranych przez operatorów alternatywnych. To zaś może spowodować jeszcze większe uprzywilejowanie rynkowe spółki – dając TP SA wiedzę o warunkach działania konkurencji oraz możliwość podejmowania czynności wymierzonych precyzyjnie w konkurentów.

W konsekwencji powyższą bezprawną praktykę Telekomunikacji Polskiej uznać należy za celowe działanie wymierzone w konkurencję i tym samym – za nadużycie pozycji dominującej.

W związku z ww. działaniami Telekomunikacji Polskiej, Prezes Urzędu nałożył na nią karę w wysokości 1 mln 401 tys. 192 złotych. Określając jej wysokość organ antymonopolowy wziął pod uwagę fakt, iż TP SA wycofała się z zarzucanych jej praktyk.

Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przeczytaj także: Internet satelitarny od TP SA Internet satelitarny od TP SA

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: TPSA, Telekomunikacja Polska, preselekcja, Netia
Wideofon Motorola Ojo PVP1000

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: