eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny transakcyjne nieruchomości VII 2011

Ceny transakcyjne nieruchomości VII 2011

2011-08-08 13:55

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości VI 2011


KOMENTARZ Home Broker

Po niewielkim wzroście cen mieszkań w czerwcu, lipiec przyniósł kolejny ich spadek w największych polskich miastach. W perspektywie roku przeciętne „M” straciło na wartości 1,7 proc.. Wciąż jednak nie sposób obwieścić trendu spadkowego. W ostatnich 12 miesiącach trzy razy ceny rosły, pięciokrotnie się nie zmieniły i cztery razy doszło do korekty. Nie byłoby więc nadużyciem stwierdzenie, że ceny mieszkań wciąż pozostają stabilne. Dzieje się tak już od przeszło dwóch lat. Stan taki może dziwić w obliczu rekordowej podaży mieszkań oraz drożejących kredytów, co jest pokłosiem rosnącego poziomu stóp procentowych. Z drugiej strony nie można też zapomnieć o rosnącym zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Zgodnie z danymi GUS w czerwcu były one odpowiednio o 3,6 i 5,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Niewielki spadek cen prawdopodobnym scenariuszem

W przyszłości negatywnie na popyt na mieszkania wpłynie ograniczenie programu „Rodzina na Swoim”. Już niebawem, limity cen kwalifikujące do wsparcia spadną o blisko 29 proc. na rynku pierwotnym i 43 proc. na rynku wtórnym. Przełoży się to na kilkukrotny spadnie dostępności mieszkań w programie lub nawet jego całkowite zamrożenie w wielu miastach. Ponadto beneficjenci nie będą mogli mieć więcej niż 35 lat. Wymóg ten ominie osoby samotnie wychowujące dzieci, a w przypadku rodzin, wystarczy aby jeden z beneficjentów miał maksymalnie 35 lat. Umiarkowanie pozytywnie nowelizacja wpłynie na popyt poprzez włączenie tzw. „singli” do grona osób korzystających z dofinansowania. Stanie się tak jednak już przy nowych - znacznie niższych – limitach cen nieruchomości.

Warto też zauważyć, że od nowego roku trudniej będzie o kredyt walutowy, co spowoduje wejście w życie nowelizacji rekomendacji „S”. Zmiany w sposobie szacowania zdolności kredytowej spowodują, że osoby lepiej zarabiające będą mogły pożyczyć nawet o połowę mniej niż obecnie. Nie jest także wykluczone, że poprzez ograniczenie popularności zadłużania się w zagranicznych walutach, efekt rekomendacji spotęguje obecnie obserwowana aprecjacja franka szwajcarskiego wobec złotówki. W warunkach tych nie powinno więc dziwić, że po raz kolejny prognozy doradców Home Broker są mniej optymistyczne. W najbliższym roku spodziewają się oni korekty cen na poziomie 2 proc.. Większej przeceny spodziewają się lokalni eksperci z Krakowa, Lublina, Wrocławia i Warszawy. Wciąż o możliwych wzrostach cen można mówić w Katowicach, gdzie relatywny poziom cen nieruchomości nie jest wygórowany. Miesięczne wynagrodzenie netto w stolicy województwa śląskiego zbliżone jest bowiem do ceny transakcyjnej metra kwadratowego mieszkania. W przypadku Krakowa, Warszawy, Sopotu, Poznania czy Wrocławia parytet ten jest nawet przeszło dwukrotnie mniej korzystny.

fot. mat. prasowe

Indeks liczby zawieranych transakcji na rynku wtórnym

Indeks liczby zawieranych transakcji na rynku wtórnym


Latem kupujących jest mniej

W ostatnich dwóch miesiącach korekcie cen towarzyszy także spadek liczby zawieranych transakcji. Uzasadnienia tych zmian należy szukać w sezonowości. Po raz pierwszy od dwóch lat jest ona jednak tak wyraźna. Zgodnie z danymi Open Finance i Home Broker w lipcu nabywców znalazło o 3,7 proc. mniej lokali niż w czerwcu. Dla porównania miesiąc wcześniej korekta liczby sprzedanych mieszkań wyniosła 5,4 proc.. Okres urlopowy w ostatnich dwóch latach przynosił co prawda spowolnienie trendu wzrostowego, ale wciąż coraz więcej mieszkań znajdowało w tych miesiącach nabywców. Wiązać to należy z efektem niskiej bazy, a więc pokłosiem szybkiego odradzania się rynku mieszkaniowego, którego początek przypada na przełom 2008 i 2009 roku. Dynamika tych zmian w ostatnich miesiącach na tyle spowolniła, że okres urlopowy przyniósł po raz pierwszy od dwóch lat korektę liczby zawieranych transakcji. W tych warunkach można spodziewać się dalszego kilkuprocentowego spadku w kolejnym miesiącu. Wciąż jednak trzeba zauważyć, że w lipcu bieżącego roku o 10,7 proc. więcej mieszkań znalazło nabywców niż w analogicznym okresie przed rokiem, co jest zjawiskiem pozytywnym.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: