eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak sfinansować wdrożenie systemu IT?

Jak sfinansować wdrożenie systemu IT?

2011-08-05 13:02

Przeczytaj także: Systemy IT w firmach w czasie kryzysu


Podpisanie umowy leasingowej nie wymaga wypełniania wielu skomplikowanych dokumentów. Podstawą są oczywiście dowód osobisty przedsiębiorcy, dokumenty rejestrowe firmy, zaświadczenie o numerze REGON i NIP, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o braku zaległości wobec budżetu oraz deklaracje PIT i CIT za ostatnie 12 miesięcy.

Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla firm o stabilnej sytuacji finansowej, jednak nie dysponującej jednorazowo dużymi środkami. Bardzo ważna jest tu umiejętność planowania wydatków oraz dotrzymywania terminów płatności – pozwala to uniknąć rozwiązania umowy i ewentualnego odszkodowania na rzecz leasingodawcy.

Ulga technologiczna

Ulga technologiczna to rozwiązanie dla firm, które dysponują w całości kwotą potrzebną na sfinansowanie wdrożenia systemu IT. Ta ulga podatkowa z tytułu nabycia nowych technologii została wprowadzona już w roku 2006, początkowo nie cieszyła się jednak dużą popularnością. Przysługuje ona każdemu przedsiębiorcy, który zdecyduje się na nabycie nowej technologii (tzn. stosowanej na świecie nie dłużej niż ostatnich pięć lat). Wyjątkiem są tu firmy działające w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Wysokość ulgi to aż 50 % poniesionych wydatków na zakup innowacyjnej technologii. Praktycznie rzecz biorąc, dla przedsiębiorcy oznacza to oszczędność ok. 10 % kosztów zakupu nowoczesnej technologii. Co ważne, w wydatki te można wliczyć zarówno koszty usług (np. wdrożenia systemu IT), jak i sprzętu (np. wymiany komputerów).

Aby dana technologia została uznana za nową w skali światowej, niezbędne będzie uzyskanie opinii wydanej przez niezależne źródło naukowe. Przykładem systemu spełniającego te warunki jest oprogramowanie COMARCH, posiadające opinię Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, potwierdzającą innowacyjność technologiczną.

Do rozliczenia ulgi konieczne jest wciągnięcie zakupionego systemu IT do ewidencji środków trwałych. Odliczenie z tytułu ulgi technologicznej przysługuje w rozliczeniu podatkowym w roku, w którym zostały poniesione wydatki, może jednak być rozłożone na trzy lata (zaliczki w roku poprzedzającym oraz opłaty poniesione w roku wprowadzenia do ewidencji oraz roku następnym). Ulga technologiczna nie może być łączona z innymi dofinansowaniami, tracą do niej również prawo firmy, które ogłosiły upadłość.

Ulga technologiczna nie jest ulgą uznaniową – przysługuje ona każdemu przedsiębiorcy, który spełnia podane w ustawie wymagania. Przed dokonaniem rozliczenia podatkowego warto jednak zasięgnąć opinii w odpowiednim US, by mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostały przygotowane zgodnie z przepisami.

Istnieje wiele sposobów zdobywania środków na wdrożenie nowoczesnego systemu IT, usprawniającego pracę firmy. Jednakże niezależnie od wybranej metody finansowania należy pamiętać, że innowacyjne technologie to inwestycja, która się szybko zwraca – poprzez zwiększenie wydajności pracowników, stopnia kontroli przedsiębiorcy nad tym, co dzieje się w jego firmie, a także – zadowolenia klientów. W efekcie wszystko to generuje coraz lepsze wyniki sprzedaży.

Dorota Kusak

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: