eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejczycy wobec bezpieczeństwa smartfonów

Europejczycy wobec bezpieczeństwa smartfonów

2011-07-22 12:20

Przeczytaj także: Trojan w Android Markecie


Ogólnie, we wszystkich tych państwach najpopularniejsze czynności wykonywane przy pomocy smartfonów to wysyłanie wiadomości e-mail, korzystanie z aplikacji pomagających zarządzać czasem (np. organizery), przeglądanie Internetu oraz granie w gry. Programy pocztowe są wykorzystywane przez 76% respondentów we Francji, 71% w Hiszpanii, 68% w Wielkiej Brytanii oraz 66% we Włoszech. Z aplikacji ułatwiających codzienne funkcjonowanie korzysta 68% ankietowanych we Francji, 60% w Hiszpanii, 38% w Wielkiej Brytanii oraz 50% we Włoszech. Korzystanie z przeglądarek internetowych na smartfonach jest najbardziej popularne wśród użytkowników z Wielkiej Brytanii (75%), Hiszpanii (72%) oraz Włoch (70%). Czynność ta uplasowała się dopiero na trzecim miejscu rankingu tylko ze względu na niższy odsetek dla Francji (58%).

Większość osób przechowuje na swoich urządzeniach różne informacje, łącznie z kontaktami, SMS-ami, prywatnymi zdjęciami, listami, dokumentami roboczymi, aplikacjami oraz inną zawartością (muzyką, grami i książkami). Około jedna trzecia użytkowników ze wszystkich tych krajów przechowuje na swoich urządzeniach informacje identyfikacyjne, takie jak kody PIN, hasła oraz loginy do prywatnych i firmowych kont e-mail.

fot. mat. prasowe

Z jakich funkcji swojego smartfonu korzystasz?

Z jakich funkcji swojego smartfonu korzystasz?


Nieuzasadniona beztroska

Około jedna trzecia przebadanych osób wykorzystuje smartfony w celu uzyskiwania dostępu do serwisów bankowości online: 38% we Francji, 33% w Hiszpanii, 29% we Włoszech i 28% w Wielkiej Brytanii.

Jak wiemy, ochrona podczas korzystania z takich serwisów jest niezwykle ważna, ponieważ służą one do wykonywania różnych operacji bankowych dotyczących kont i aktywów finansowych.

Jedno z pytań ankiety dotyczyło poczucia bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości elektronicznej. Okazało się, że liczba respondentów, którzy czują się bezpiecznie, jest dość wysoka – średnia dla wszystkich krajów wynosiła 58%, przy czym 14% ankietowanych przyznało, że czuje się całkowicie bezpiecznie. Niepokojące jest to, że tylko 21% osób, które wzięły udział w badaniu, nie miało poczucia bezpieczeństwa.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz bezpieczeństwo mobilne transakcji bankowych?

Jak oceniasz bezpieczeństwo mobilne transakcji bankowych?


O swoim bezpieczeństwie najbardziej przekonani byli ankietowani z Francji (63%), z kolei najsłabiej – z Włoch (50%). Takie podejście jest dość niepokojące, biorąc pod uwagę bardzo niewielki odsetek użytkowników instalujących na swoich smartfonach oprogramowanie antywirusowe (12%), o czym będzie mowa później.

Ponad 70% użytkowników przyznało, że regularnie łączy się z sieciami bezprzewodowymi, a najbardziej aktywni w tym aspekcie są właściciele smartfonów w przedziale wiekowym od 14 do 24 lat. Tradycyjnie, ta grupa wiekowa prezentuje niski poziom świadomości zagrożeń IT.

Około jedna trzecia użytkowników z wszystkich krajów objętych ankietą przechowuje na swoich urządzeniach dane uwierzytelniające, takie jak kody PIN, hasła oraz nazwy użytkowników w celu uzyskiwania dostępu do prywatnej i firmowej poczty – przy czym 20% wszystkich respondentów poinformowało, że ich smartfon został kiedyś skradziony lub zgubiony.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: