eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejczycy wobec bezpieczeństwa smartfonów

Europejczycy wobec bezpieczeństwa smartfonów

2011-07-22 12:20

Przeczytaj także: Trojan w Android Markecie


Ochrona smartfonów za pomocą hasła jest najmniej popularna wśród Brytyjczyków - tylko 47% respondentów z Wielkiej Brytanii wykorzystuje hasło w swoim urządzeniu. Pod względem stosowania tego zabezpieczenia prowadzi Francja (65%) oraz Hiszpania (68%), a na trzecim miejscu znajdują się Włochy (58%).

Niestety, użytkownicy uważają, że ryzyko zainfekowania ich smartfonu szkodliwym oprogramowaniem jest niewielkie. Takie zagrożenie nie spędza snu z powiek respondentów – 50% z nich nie przejmuje się nim, a jedynie 27% jest bardzo zaniepokojonych możliwością infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Użytkownicy najbardziej martwią się infekcją komputerów stacjonarnych (51% jest bardzo zaniepokojonych), na drugim miejscu znajdują się notebooki oraz netbooki (48%), następnie tablety (45%) oraz czytniki e-booków (36%). Użytkownicy bardziej przejmują się nawet bezpieczeństwem konsol do gier wideo (29%)! Jak pokazują wyniki ankiety, użytkownicy uważają, że tablety oraz smartfony są narażone na mniejsze ryzyko infekcji podczas przeglądania Internetu niż laptopy czy komputery stacjonarne. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku informacji osobistych: respondenci oceniają ryzyko utraty informacji osobistych znajdujących się na smartfonie i komputerze stacjonarnym jako niemal takie samo.

fot. mat. prasowe

Jakie dane przechowujesz w swoim smartfonie?

Jakie dane przechowujesz w swoim smartfonie?


Mój najdroższy ... smartfon

Mimo całej beztroski w odniesieniu do bezpieczeństwa użytkownicy traktują swoje gadżety z czcią. Obawa przed utratą smartfonu w wyniku kradzieży jest porównywalna z niepokojem dotyczącym ewentualnej kradzieży portfela lub karty. Z ankiety wynika, że 10% respondentów co najmniej raz zgubiło telefon komórkowy, podczas gdy 11% doświadczyło kradzieży tego urządzenia. Dla porównania, portfele zostały zgubione przez 13% naszych respondentów, a 12% z nich padło ofiarą kradzieży portfela, natomiast w przypadku kart kredytowych odsetek ten wynosi odpowiednio 13% i 10%.

Mobilne oprogramowanie bezpieczeństwa – nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu

Aż 52% użytkowników smartfonów z wszystkich krajów objętych ankietą nie wie, że istnieje oprogramowanie antywirusowe dla smartfonów, i tylko 12% wykorzystuje je. Kolejne 12% zamierza zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Mieszkańcy południowej Europy wykazują większą świadomość jeżeli chodzi o mobilne oprogramowanie bezpieczeństwa: 67% respondentów z Włoch i 53% z Hiszpanii w stosunku do 36% z Wielkiej Brytanii i 37% z Francji.

fot. mat. prasowe

Świadomość istnienia i chęci instalacji mobilnego rozwiązania bezpieczeństwa

Świadomość istnienia i chęci instalacji mobilnego rozwiązania bezpieczeństwa


Kto ośmiela się uzyskać dostęp do mojego smartfonu?

Na smartfonach przechowywane są listy kontaktowe, historia połączeń, SMS-y oraz MMS-y itd. Niektórzy użytkownicy powinni szczególnie dbać o bezpieczeństwo takich informacji i chronić je przed nieupoważnionymi osobami. Z badania wynika, że liczba przypadków naruszenia prywatności poprzez przeglądanie informacji zawartych w smartfonie zależy bezpośrednio od wieku właściciela i nie ma żadnego związku z płcią. Większość takich przypadków przytrafia się ludziom w wieku od 14 do 24 lat, którzy stanowią 49% respondentów.

Dość interesujący jest rozkład statystyk dotyczących naruszenia prywatności użytkowników smartfonów według państwa. Częściej zdarza się to respondentom z Włoch (41%) oraz Hiszpanii (38%) niż tym z Wielkiej Brytanii (22%) i Francji (29%). Różnicę tę odzwierciedla poziom obaw deklarowanych przez respondentów. Użytkownicy, którzy są najbardziej zaniepokojeni kwestią prywatności, pochodzą z Włoch i Hiszpanii.

Wnioski

Wyniki badania pokazują, że Europejczycy wykorzystują smartfony do wielu różnych celów, na przykład do przechowywania poufnych informacji, łącznie z danymi finansowymi. Właściciele takich urządzeń mają świadomość, że ryzyko utraty smartfonu jest podobne do ryzyka utraty innych niecyfrowych przedmiotów, takich na przykład jak portfel. Jednocześnie, zagrożenia cyfrowe, jak szkodliwe oprogramowanie, są stosunkowo nieznane. Respondenci nie są w wystarczającym stopniu poinformowani o dostępności współczesnego oprogramowania, które może zapewnić wszechstronną ochronę ich smartfonom.

Niski poziom świadomości zagrożeń, w połączeniu z cennymi informacjami przechowywanymi na smartfonach oraz rosnącą liczbą szkodliwych programów atakujących platformy mobilne, nie wspominając już o możliwości zgubienia urządzenia lub jego utraty w wyniku kradzieży, to kluczowe czynniki wskazujące, że edukacja użytkowników jest istotną kwestią i istnieje potrzeba stosowania wszechstronnego mobilnego rozwiązania bezpieczeństwa.

Informacje o badaniu
Przebadano ponad 1 600 użytkowników smartfonów w czterech państwach europejskich: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Hiszpanii. Respondenci (około 400 osób z każdego kraju) mieli ukończone 14 lat, 60% z nich było płci męskiej. Ankieta została przeprowadzona za pośrednictwem Internetu w styczniu 2011 roku.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: