eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Aktywność ekonomiczna ludności Polski

Aktywność ekonomiczna ludności Polski

2004-12-24 00:05

Przeczytaj także: Aktywność ekonomiczna ludności II kw. 2019


Obserwowane w okresie kwartału zmniejszenie się liczby bezrobotnych zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet miało także wpływ na spadek natężenia bezrobocia w obu tych populacjach. W przeciwieństwie do zmian obserwowanych w skali roku, w okresie kwartału spadek stopy bezrobocia w większym stopniu dotyczył populacji mężczyzn niż kobiet (odpowiednio o 1,1 i 0,7 pkt). Spadek natężenia bezrobocia był także bardziej odczuwalny na wsi (o 1,8 pkt) niż w miastach (o 0,3 pkt).

Bezrobotni według wieku

W III kwartale 2004 roku sytuacja młodzieży na rynku pracy była nadal bardzo niekorzystna, jednak zarówno w skali roku jak i kwartału zauważalna była niewielka jej poprawa. W porównaniu do sytuacji sprzed roku wielkość stopy bezrobocia dla osób w wieku 15 – 24 lata uległa nieznacznemu zmniejszeniu (z 41,9% do 38,9%), jednak wciąż była ona ponad dwukrotnie wyższa niż dla całej populacji. Najniższa stopa bezrobocia wystąpiła - podobnie jak w poprzednich latach - wśród osób w wieku 45 lat i więcej i wyniosła 13,5%.

W porównaniu z II kwartałem 2004 r. spadek natężenia bezrobocia zaobserwowano we wszystkich omawianych grupach wieku (największy wśród osób w wieku 15-24 lata).

Bezrobotni według poziomu wykształcenia

Wciąż najmniej zagrożone bezrobociem są osoby legitymujące się wykształceniem wyższym. W tej grupie osób stopa bezrobocia była najniższa i wyniosła 7,7%. W dalszym ciągu w trudnej sytuacji pozostawały osoby o niższym poziomie wykształcenia i bez przygotowania zawodowego. W III kwartale 2004 r. najwyższa stopa bezrobocia dotyczyła osób z wykształceniem podstawowym (razem z gimnazjalnym) i niepełnym podstawowym (25,4%). Wysoką stopę bezrobocia zanotowano także wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (21,5%) i średnim ogólnokształcącym (21,2%). W skali roku nieznaczny wzrost natężenia bezrobocia wystąpił jedynie w grupie osób z wykształceniem podstawowym (łącznie z gimnazjalnym) i niepełnym podstawowym (o 0,4 pkt). W pozostałych kategoriach osób wyróżnionych ze względu na poziom wykształcenia odnotowano spadek stopy bezrobocia – w największym stopniu dotyczyło to osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (spadek o 1,8 pkt) oraz wyższym (spadek o 1,1 pkt).

W okresie kwartału spadek natężenia bezrobocia odnotowano wśród osób z wykształceniem podstawowym (łącznie z gimnazjalnym) i niepełnym podstawowym, zasadniczym zawodowym i średnim zawodowym (odpowiednio o 2,9; 1,4 i 0,4 pkt). Stopa bezrobocia osób posiadających wykształcenie wyższe i średnie ogólnokształcące uległa natomiast nieznacznemu wzrostowi ( o 0,5 i 0,3 pkt).

Bezrobocie absolwentów

W III kwartale 2004 r. populacja bezrobotnych absolwentów liczyła 161 tys. osób, a stopa bezrobocia osiągnęła poziom 43,2 % (przed rokiem odpowiednio 176 tys. i 48,8%).

W przeciwieństwie do sytuacji sprzed roku, w III kwartale 2004 r. większe natężenie bezrobocia występowało wśród absolwentek niż absolwentów – stopa bezrobocia wynosiła odpowiednio 47,4% i 37,3% (w III kwartale 2003 r. – 46,1% i 52,9%). W większym stopniu zagrożeni bezrobociem byli absolwenci mieszkający na wsi (44,5%), niż w mieście (42,4%).

Bezrobocie nadal w najmniejszym stopniu dotyczyło absolwentów posiadających wyższe wykształcenie. W III kwartale 2004 r. stopa bezrobocia absolwentów legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych wynosiła 34,1%. Analogiczny wskaźnik odnoszący się do zbiorowości absolwentów zasadniczych szkół zawodowych kształtował się na poziomie niespełna dwukrotnie wyższym i wynosił 63,2%.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Marcin Szczepaniak / GUS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: