eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Druk cyfrowy dla uczelni

Druk cyfrowy dla uczelni

2004-12-20 11:48

W piątek 17 grudnia 2004 r. w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyła się konferencja na temat "Druk na żądanie dla środowisk naukowych". Uczestnicy konferencji - przedstawiciele środowisk akademickich - zapoznali się z możliwościami wydania książek i publikacji w niskim nakładzie w technologii druku na żądanie.

Przeczytaj także: Druk fluorescencyjny Xerox

Każdy naukowiec, chcąc zaprezentować rezultaty swojej pracy, wcześniej czy później staje przed problemem wydania książki, skryptu, broszury. Publikacja naukowca specjalizującego się w wąskiej dziedzinie, jest bezcennym źródłem wiedzy dla studentów i osób prowadzących badania z podobnego zakresu tematycznego. Zazwyczaj jest to ograniczona grupa czytelników.

Tradycyjna technologia druku – offset – uniemożliwia wydanie publikacji w ilości kilku, kilkunastu egzemplarzy. Granica opłacalności realizacji druku na maszynie offsetowej znajduje się na poziomie około 500 egzemplarzy. Oznacza to, że wydruk mniejszej liczby książek nie wpłynie na zmniejszenie kosztu realizacji zlecenia. Wysoki koszt wynika głównie z pracochłonnego procesu przygotowania materiału do druku. Proces ten zbudowany jest co najmniej z kilkunastu etapów, takich jak: elektroniczne przygotowanie i separacja dokumentu, naświetlanie klisz, testy, tworzenie i narząd matryc, ustawienia urządzenia, pasowanie kolorów. Proces produkcji książki kończy się oprawieniem wydrukowanych arkuszy w introligatorni. Następnie publikacje dostarczane są do magazynu, gdzie są składowane do czasu wyczerpania nakładu.

17 grudnia 2004 roku w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego firma Xerox Polska, we współpracy z krakowskimi firmami Digital System i Drukarnia GS, zaprezentowała technologię niskonakładowego druku książek. "Druk na żądanie" umożliwia wydanie publikacji w takim nakładzie, jaki jest w danym momencie potrzebny. Jednostkowy koszt w "druku na żądanie" pozostaje taki sam, niezależnie od realizowanego nakładu.

"Chcemy zainteresować kolegów nową technologią, która usprawnia pracę i przyczynia się do zwiększenia jej efektywności." – powiedział Prof. KSW dr Klemens Budzowski, Kanclerz Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. "Jesteśmy przekonani, że możliwości wynikające z wykorzystania technologii druku cyfrowego w zakresie produkcji publikacji mogą przyczynić się do rozwoju nauki."

Proces wytwórczy, w zaprezentowanej technologii, zbudowany jest jedynie z dwóch etapów: elektronicznego przygotowania dokumentu oraz druku i oprawy. Do jego obsługi wystarczy jedna osoba. Czas realizacji zlecenia w przypadku tej technologii wynosi od kilku godzin do dwóch dni. W tradycyjnej technologii druku (offset) wyprodukowanie książki zajmuje średnio dwa tygodnie.

Idea niskonakładowego druku książek oparta jest na technologii druku cyfrowego, zastosowanej w systemach produkcyjnych firmy Xerox. Technologia umożliwia wydrukowanie dokumentu bezpośrednio z wersji elektronicznej, podobnie jak w przypadku druku na urządzeniach biurowych. Istotną korzyścią dla autorów publikacji jest możliwość wprowadzania zmian do pracy i dodrukowywania zaktualizowanych materiałów w dowolnym terminie i nakładzie. Wytworzenie tylko tylu egzemplarzy, ile jest w danym momencie potrzebnych, pozwala również ograniczyć koszty magazynowania wyprodukowanych książek.

Ceny uzależnione są od ilości stron, formatu książki, nakładu, zastosowania koloru w druku, jakości papieru, etc. Przykładowa cena netto druku cyfrowego i oprawy książki w formacie A5, 160 stron, w nakładzie 200 egzemplarzy, przy następujących założeniach:
- oprawa miękka klejona,
- okładka pełnokolorowa (4+0),
- foliowana na kartonie 250 g z białym spodem,
- środek książki zawiera strony czarno-białe (1+1), papier 80 g,
wynosi 5,75 złotych netto za 1 egzemplarz. Jest to cena usługi oferowana przez Drukarnię GS z Krakowa. W innych drukarniach ceny mogą się różnic.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Zimny jak Opteron

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: