eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena I kw. 2011 i prognoza II kw. 2011

Sektor MŚP: ocena I kw. 2011 i prognoza II kw. 2011

2011-06-01 11:59

Przeczytaj także: Sektor MŚP: bariery działalności


fot. mat. prasowe

Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna P. przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych 3 m-cy?

Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna P. przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych 3 m-cy?

Najkorzystniej kształtują się opinie dotyczące kondycji własnej firmy w nadchodzących trzech miesiącach. Do 38,7 proc. z 34,2 proc. wzrósł odsetek optymistów kw/kw i równocześnie do 14,3 proc. z 20,3 proc. kw/kw spadł udział firm prognozujących pogorszenie własnej sytuacji ekonomicznej w kolejnym kwartale.

WSKAŹNIK KERNA

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wzrósł do -51,03 pkt. z -55,6 pkt. kw./kw. (-100 min; +100 max). Klimat w firmach sektora MŚP jest więc lepszy, niż trzy miesiące temu, głównie za sprawą wyraźnie lepszej prognozy sytuacji własnej firmy w nadchodzących miesiącach. Istotny jest wzrost wartości wskaźnika cząstkowego do -22,5 pkt. Prawdopodobnie za tak obiecujący kierunek odpowiedzialna jest oczekiwana przez przedsiębiorców wyższa sprzedaż w kolejnych miesiącach i rosnąca liczba zamówień o czym świadczą odpowiedzi udzielone na pytania o zakupy i rezygnacje w firmach.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA


INDEX ZAIR (zakupy i rezygnacje) spadek do - 52,64 pkt.

Index ZAIR oparty na zakupach i rezygnacjach z zakupów dla badanych obszarów wyniósł -52,64 pkt. wobec -51,19 pkt. kw./kw. Ten nieznaczny spadek wobec poprzedniego pomiaru wskazuje, że firmy MŚP w II kw. będą w większość inwestowały tyle samo lub niewiele mniej, niż wydatkowały trzy miesiące wcześniej. Na wzrosty sprzedaży w II kw. mogą liczyć firmy modernizujące maszyny i urządzenia (-52,80 pkt.) oraz firmy szkoleniowe, kształcące pracowników (-42,76 pkt.). Sprzyjać wydatkom szkoleniowym będzie w II kw. skłonność firm MŚP do zwiększania zatrudnienia (duży skok aż do 47,71 pkt.). Co ciekawe, choć pierwsze trzy miesiące nie należały do najlepszych sprzedażowo u dealerów samochodów, to II kwartał zapowiada się lepiej dla sektora motoryzacyjnego. Wzrost wskaźnika cząstkowego dla kategorii „samochody” do prognozowanego na II kw. -63,33 tuż po tąpnięciu w kwartale I (skończył się impuls „kratki”) napawa optymizmem. Jeśli przedsiębiorcy zrealizują w tym obszarze podjęte decyzje branża motoryzacyjna zacznie odpracowywać spadki sprzedaży od maja - czerwca br.

fot. mat. prasowe


Inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną (-83,92) oraz inwestycje w Internet, serwis czy e-sklepy (-70,99) w II kw. nie będą pierwszoplanowe dla small biznesu. Podobnie, jak inwestowanie w meble i wyposażenie (-87,76).

Informacje o badaniu
Skaner MŚP jest produktem badawczym adresowanym do przedsiębiorstw i instytucji zainteresowanych kondycją oraz nastrojami w mikro, małych i średnich firmach (firmy zatrudniające < 250 osób). Uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS (rejestr REGON) oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm sektora MŚP; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro zatrudniających do 9 osób. W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niezawieszone, nie będące w stanie likwidacji, niepaństwowe). Firmy prowadzące działalność produkcyjną, handlową lub usługową. W badaniu podsumowującym I kw. 2011 – 88,2 proc. stanowiły firmy z kapitałem polskim, firmy z kapitałem zagranicznym stanowiły 4,3 proc., a z kapitałem mieszanym 6,5 proc. Respondentem była osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel/współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes/wiceprezes, członek zarządu, dyr. finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub osoby pozostałe wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje, współzarządzanie firmą. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę. Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo. Czas trwania wywiadu: do 15 minut.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: