eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powierzchnie biurowe w Polsce I kw. 2011

Powierzchnie biurowe w Polsce I kw. 2011

2011-05-14 00:11

Powierzchnie biurowe w Polsce I kw. 2011

Trendy i główne wskaźniki © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pierwsze miesiące 2011 roku na rynku nieruchomości biurowych w Polsce stanowiły kontynuację pozytywnych trendów zapoczątkowanych w ubiegłych kwartałach. 1 kwartał 2011 roku przyniósł niewielkie zmiany po stronie podażowej. W największych polskich miastach do użytku zostało oddane około 30 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej - podaje najnowszy raport Colliers International.

Przeczytaj także: Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2010

fot. mat. prasowe

Trendy i główne wskaźniki

Trendy i główne wskaźniki

PODAŻ


Warszawa

Jak czytamy w raporcie, podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie na koniec 1 kwartału wyniosła 3,46 mln m2. W omawianym okresie na rynek trafił tylko jeden obiekt biurowy–Pałac Młodziejowskiego (4964 m2) zrewitalizowany przez firmę Mermaid Properties. Obecnie w aktywnej budowie znajduje się blisko 140000 m2, z czego około 25000 m2 jest przewidziane do dostarczenia na rynek w 2 kwartale 2011.

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych pod koniec 1 kwartału ukształtowała się na poziomie 1,6 mln m2.Miasta regionalne odnotowały niewielki przyrost nowych powierzchni. W przypadku ośmiu największych rynków łączna podaż nowych biur wyniosła około 24000 m2. Większość nowo powstałych obiektów stanowiły małe projekty nieprzekraczające 5000 m2.

POPYT


Warszawa

Według Colliers International, w 1 kwartale 2011 roku warszawski rynek powierzchni biurowych odnotował wyjątkowo wysoką aktywność najemców sięgającą 197757 m2. Przeszło 90% całkowitej aktywności rynkowej skoncentrowało się w trzech strefach: Centrum, Południowej Górnej oraz Południowej Zachodniej Pierwszej (obszar położony wzdłuż Al. Jerozolimskich). Należy jednak podkreślić, że lokalizacje poza centrum cieszyły się największym zainteresowaniem najemców (około 60% wszystkich transakcji).

Renegocjacje i przedłużenia umów nadal stanowią istotną część wolumenu wszystkich transakcji(24%).Znacząco wzrósł udział umów typu pre-lease (31% wobec 12% w 4 kwartale 2010)–głównie dzięki uwzględnieniu w bieżącym kwartale umowy zawartej przez Telekomunikację Polską (43700 m2).

Wśród największych transakcji na rynku dominowały umowy typu przednajmu oraz renegocjacje/przedłużenia. Świadczy to o tym, iż najemcy starają się zabezpieczyć swoje interesy i wynegocjować korzystne warunki najmu, zanim rynek zareaguje na niedobór nowych powierzchni.

Miasta regionalne

Z raportu wynika również, że aktywność najemców na rynkach regionalnych w 1 kwartale 2011 utrzymała się na stabilnym poziomie, przy czym zauważalna jest tendencja wzrostowa. Większość zarejestrowanego popytu stanowiły nowe umowy najmu. Łódź i Kraków charakteryzowały się najwyższą aktywnością najemców. Umowy najmu na największe powierzchnie podpisywały firmy głównie z sektora BPO/SSC.

WOLNE POWIERZCHNIE


Warszawa

Wskaźnik pustostanów dla całej Warszawy obniżył się do poziomu 6,59%. W porównaniu z poprzednim kwartałem zwiększyła się dostępność powierzchni w Centralnym Obszarze Biznesu (8,1%). Spadek poziomu pustostanów poza Centrum (5,82%) związany jest przede wszystkim z rosnącym popytem najemców na powierzchnie zlokalizowane w tych rejonach.

Miasta regionalne

Wskaźniki pustostanów dla miast regionalnych nie odbiegały znacząco od wartości z poprzedniego kwartału. Najniższy współczynnik wolnej powierzchni zarejestrowano we Wrocławiu (4,5%). Wskaźnik i dla Łodzi i Katowic– miast z największą ilością niewynajętej powierzchni– ukształtowały się na poziomie ponad 20%.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: