eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy eksporterzy przed widmem ryzyka

Polscy eksporterzy przed widmem ryzyka

2011-05-13 00:15

Przeczytaj także: Rośnie eksport polskich firm


Wskaźniki Przepływów Finansowania wskazują na dalszą podatność na nawrót tendencji wycofywania się z rynku inwestorów w przypadku Turcji (wyprzedaż lokalnych aktywów), jednak poza tym perspektywy wzrostu pozostają dobre.

Europa Zachodnia

Główne problemy na rok 2011:
  • Zaostrzenie polityki fiskalnej w kontekście odpowiedniego wzrostu.
  • W strefie euro uporządkowane wsparcie finansowe w ramach podobnych ograniczeń.

Strefa euro:
  • kryzys bankowy i pętla zadłużenia państwowego pozostają głównym źródłem zagrożenia
  • polityczne zaangażowanie w euro pozostaje na wysokim poziomie i jest niedoceniane
  • najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że istnieje wystarczająca determinacja polityczna, by zachować strefę euro, jednak nie można wykluczać obowiązkowej restrukturyzacji długu dla niektórych państw
  • w efekcie wszystkie państwa strefy euro zachowują rating AA
  • należy zauważyć, że szereg gospodarek znajduje się w trudnej sytuacji, w szczególności Grecja, Irlandia, Portugalia (wszystkie trzy potrzebowały pomocy ze strony UE i MFW) oraz Hiszpania. Wszystkie te cztery państwa mają wysoki wskaźnik FFI (wysokie ryzyko zaburzeń przepływów finansowych) oraz wskaźnik koniunktury CRI – 3 (wysokie ryzyko) z uwagi na słaby wzrost gospodarczy
  • rating Włoch to przypadek graniczny – wskaźnik potencjalnych zaburzeń przepływów finansowych FFI pomiędzy średnim a wysokim (wysokie ryzyko zaburzeń przepływów finansowych)
  • głównym czynnikiem ryzyka jest rozprzestrzenienie się kłopotów trapiących Portugalię do Hiszpanii i wolniejszy od oczekiwań wzrost, prowadzący do sytuacji zmęczenia długiem i powrotu na drogę nadmiernych wydatków.

Inne: poprawa koniunktury w Wielkiej Brytanii trwa, ale jest powolna. Można zaobserwować polityczne zdecydowanie, by ograniczyć deficyt fiskalny.

fot. mat. prasowe

Rating/FFI/CRI wg krajów

Rating/FFI/CRI wg krajów


Szczegóły: Nowe podejście do oceny ryzyka na rynkach światowych


Coraz bliższe współzależności zwiększają ryzyko cykliczne

Jak podaje Euler Hermes, niedostatek podstawowych zasobów (surowców, ropy naftowej itp.) oraz rosnący handel międzynarodowy zwiększają współzależność poszczególnych państw. Handel międzynarodowy zwiększa się wskutek równoległego działania trzech czynników: rosnącego popytu (napędzanego czynnikami gospodarczymi, powiązanymi z poprawą koniunktury, oraz strukturalnymi, jak np. zmiany demograficzne i efekt nadrabiania strat wobec państw rozwiniętych przez gospodarki wschodzące), liberalizacji przepisów dotyczących przekraczania granic oraz wydłużenia globalnych łańcuchów zaopatrzenia. W tej sytuacji warunki gospodarcze w krajach wschodzących w coraz większym stopniu stają się motorami wzrostu i światowego handlu, narażonymi na ryzyka zewnętrzne, które trudno jest przewidzieć, co można w prosty sposób wykazać na podstawie potrójnej katastrofy, która dotknęła Japonię.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: