eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ranking najcenniejszych marek 2011

Ranking najcenniejszych marek 2011

2011-05-09 11:36

Przeczytaj także: Ranking Value-D polskich marek


Inne ważne ustalenia tegorocznego badania, opisane w raporcie:
  • Co piąta marka pochodzi z BRIC: W tym roku 19 marek zakwalifikowanych do rankingu BrandZ Top 100 pochodziło z rynków wschodzących (w roku 2006 było ich tylko 2, a w ubiegłym roku – 13). Rosnąca obecność marek z rejonu BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) w globalnym rankingu świadczy o rosnącej sile nabywczej ludności tych krajów. Wiele spośród tych marek czerpie swoją siłę z lokalnej bazy nabywców, ale jest też spora grupa marek o ambicjach międzynarodowych, jak np. Petrobras z Brazylii (nr 61 w rankingu, wartość marki – 13,4 mld USD), ICICI Bank w Indiach (nr 53, wartość 14,9 mld USD) czy Baidu – największa wyszukiwarka internetowa w Chinach. Marka Baidu, wchodząca obecnie w skład amerykańskiego indeksu NASDAQ, jest warta 22,5 mld USD. Marka ta przesunęła się o 46 miejsc do góry i obecnie zajmuje pozycję nr 29. Pomimo tych sukcesów konsumenci z krajów BRIC nadal preferują marki zachodnie. Tę nową energię i zaufanie rynków BRIC z powodzeniem wykorzystała luksusowa marka Louis Vuitton (dla której Brazylia jest drugim co do wielkości rynkiem na świecie), odnotowując 23-procentowy wzrost wartości (do poziomu 24,3 mld USD), co pozwoliło jej osiągnąć 26. pozycję w rankingu (o trzy miejsca wyżej w stosunku do roku ubiegłego).
  • W erze technologii atrakcyjność utrzymują marki z tradycją: Coca-Cola (nr 6), GE (nr 10), IBM (nr 3) i McDonald’s (nr 4) wyróżniają się z tego względu, że utrzymują się na rynku od ponad 50 lat. Bez względu na swoją wiodącą pozycję czy stosowane strategie i taktyki wszystkie te marki mają pewną cechę wspólną – potrafią umiejętnie korzystać ze swojej siły, aby być nadal atrakcyjne dla konsumentów i zapewniać sukces biznesowy w skali globalnej.
  • Dominacja marek z sektora technologii i telekomunikacji: Marki z sektora technologii, stanowiące jedną trzecią wszystkich marek z rankingu, pozostają istotne dla konsumentów w codziennym życiu. Za liderem rankingu – marką Apple – plasuje się Google, którego wartość wynosi 111,5 mld USD, a na trzecim miejscu znalazł się IBM z wartością 100,9 mld USD. W tym roku w rankingu Top 100 zadebiutował Facebook (na miejscu 35., z wartością 19,1 mld USD), notując największy wzrost wartości – aż o 246%. Sklep internetowy Amazon wyprzedził sieć Walmart i zajął pierwsze miejsce wśród marek związanych z handlem detalicznym, a w całym rankingu uplasował się na 14. pozycji (wartość tej marki to 37,6 mld USD – wzrost o 37%).
  • Największe wzrosty wartości odnotowały marki z sektora fast foodów, dóbr luksusowych oraz technologii: W ubiegłym roku w każdym z 13 sektorów objętych badaniem odnotowano wzrost wartości. Liderem wzrostów sektorowych okazały się fast foody (22%), za nimi uplasowały się dobra luksusowe (19%) i marki technologiczne (18%). Najwolniej rósł natomiast sektor paliwowy (1%).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: