eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje operatorów telekomunikacyjnych 2006-2010

Inwestycje operatorów telekomunikacyjnych 2006-2010

2011-05-10 00:08

Przeczytaj także: UKE a rynek telekomunikacyjny 2006-2011


fot. mat. prasowe

Nakłady inwestycyjne przypadające na 1 mieszkańca z podziałem na główne sektory rynku telekomunikacy

Nakłady inwestycyjne przypadające na 1 mieszkańca z podziałem na główne sektory rynku telekomunikacyjnego (PLN)

Według wartości Wskaźnika Koniunktury Telekomunikacyjnej PMR, wydatki inwestycyjne powinny zacząć wzrastać już w 2010 roku, jednak operatorzy nadal wstrzymują inwestycje. W 2010 roku większość operatorów obniżyło inwestycje w stosunku do ubiegłego roku, jednak za niezmienny poziom wydatków na rynku telekomunikacyjnym odpowiada kilku operatorów. Największy wpływ na zachowanie tego poziomu miała Telekomunikacja Polska SA. Po raz kolejny należy podkreślić istotne znaczenie podpisanego Porozumienia TP-UKE, w ramach którego TP wybudowało już 462 tys. linii dostępu szerokopasmowego.

TP pomoże także w utrzymaniu stałego poziomu inwestycji na rynku w 2011 roku, jeśli planowane wydatki przez operatorów nie zostaną skorygowane. Większość przedsiębiorców planuje nieznaczne zwiększenie wydatków w 2011 roku. Sytuacja gospodarcza na świecie nadal wydaje się wpływać na podejmowanie decyzji inwestycyjnych, co uwidacznia się w stałym poziomie inwestycji (2009-2011 r.). Pozostaje mieć nadzieję, że znaczny zwrot technologiczny na świecie w kierunku sieci NGA przełoży się także na inwestycje telekomunikacyjne w Polsce.

W przypadku telefonii ruchomej zwiększone wydatki inwestycyjne wymusi wprowadzenie oferty detalicznej opartej na technologii 4G. Z kolei wzrost inwestycji operatorów stacjonarnych od kilku lat wymusza już konkurencja ze strony operatorów TVK, jednak w najbliższych latach popularność superszybkich łączy doprowadzi do znacznego wzrostu inwestycji w sieć stacjonarną.

fot. mat. prasowe

Stopień doinwestowania: nasycenie usługami telefonii ruchomej (liczba mieszkańców przypadająca na 1

Stopień doinwestowania: nasycenie usługami telefonii ruchomej (liczba mieszkańców przypadająca na 1 stację bazową telefonii ruchomej (stan na koniec 2010 r.)

Prognozowane wskaźniki wzrostu gospodarczego oraz planowana ewolucja infrastruktury telekomunikacyjnej w kierunku NGA, zarówno mobilnej, jak i stacjonarnej, wskazują na zakończenie okresu stagnacji inwestycyjnej obserwowanej w latach 2009-2010. Według estymacji dokonanych przez operatorów nie nastąpi to jeszcze w 2011 roku, jednak kolejne lata powinny być okresem modernizacji sieci w kierunku zwiększania przepustowości.

Informacje o badaniu
Do analizy wybrano 20 największych operatorów na podstawie wielkości uzyskanych przychodów w 2009 roku (wykorzystano w tym celu formularze UKE) oraz dwóch dodatkowych przedsiębiorców (Aero2 i CenterNet), którzy planują w najbliższym czasie uruchomić komercyjne usługi detaliczne na większą skalę. Wybrani operatorzy świadczyli: usługi głosowe, transfer danych, dostęp do Internetu oraz rozpowszechnianie programów telewizyjnych.

poprzednia  

1 2 3

Kontrakty IT w 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: