eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny nowych mieszkań w 2011 r.

Ceny nowych mieszkań w 2011 r.

2011-02-23 10:24

Przeczytaj także: Stabilne ceny nowych mieszkań


VAT, grunty, oferta gotowych mieszkań

Wśród czynników wpływających w tym roku na ceny nowych mieszkań za neutralną CEE Property Group uważa: podwyżkę podatku VAT na sprzedaż nowych lokali z 7 do 8 proc. Zdaniem autorów raportu, zmiana ta jest minimalna i nie wpływa na wzrost ceny metra kwadratowego.Negatywny marketingowy efekt tej podwyżki deweloperzy neutralizują podając ceny brutto.

CEE Property Group spodziewa się, że pewien wpływ na wysokość cen mają drożejące grunty. W jej ocenie tegoroczna zmiana może sięgać w niektórych przypadkach (dobre lokalizacje) 5 - 10 proc. Pamiętać jednak trzeba, że jest to jedynie powolne odrabiane przez rynek strat z lat 2008-2009, kiedy doszło do poważnej przeceny działek budowlanych, średnio nawet o 30 proc.

Wpływu droższych gruntów na finalną cenę nieruchomości spodziewać się możemy tylko w przypadkach, kiedy deweloper realizuje projekt na nowo zakupionym gruncie. Natomiast inwestycja na własnej działce pozostanie niewrażliwa na rynkowy wzrost cen gruntów.

W ocenie CEE Property Group niewielki wpływ na spadek cen mieszkań mieć będzie stopniowe obniżanie (skala zależy od miasta) poziomu limitowanej ceny metra kwadratowego w ramach programu “RnS”. Jego pułap wymusi na deweloperach dostosowanie się ze swoimi cennikami. Dotyczyć to jednak tylko pewnej części rynku (nabywców kwalifikujących się do programu), a nie jego całości.

Autorzy raportu uważają, że pewien wpływ na ceny u deweloperów cały czas ma polityka marketingowa banków. Przede wszystkim liczba, atrakcyjność i częstotliwość promocji kredytów mieszkaniowych. Reperkusje cenowe tego zjawiska są trudne do oszacowania.

fot. mat. prasowe

Czynniki wpływające na wzrost ceny mieszkań w 2011 r.

Czynniki wpływające na wzrost ceny mieszkań w 2011 r.


Nowe vs. używane mieszkania

W tym roku liderem cenowym pozostanie pierwotny rynek mieszkaniowy. Ceny używanych mieszkań w tym roku pozostają niższe od nowo oddawanych. Trend ten jest kontynuacją zjawiska z trzech minionych lat. CEE Property Group nie przewidujemy jednak by uległ on odwróceniu. Nie ma bowiem ku temu racjonalnych powodów. Wiarygodność i rzetelność deweloperów jest już na tyle wysoka, że nie odstręcza nabywców od projektów finansowanych z ich pieniędzy. A to strach przed niepewną “dziurą w ziemi” był przed laty czynnikiem napędzającym ceny i obroty na wtórnym rynku mieszkaniowym.

Niższe ceny nieruchomości z drugiej ręki z pewnością są pozytywnym sygnałem dla kupujących dysponujących mniejszymi środkami, poszukujących tańszych mniejszych mieszkań typu kompaktowego, który podaż na rynku jest bardzo wysoka.

Sytuacja makroekonomiczna a ceny

Założenia budżetowe na 2011 rok przewidują, że w tym roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc., wobec 3,3 proc. szacowanej jego dynamiki w 2010 roku. Rząd zakłada też, że przy 2,3 proc. inflacji płace realne wzrosną o 1,4 proc., a bezrobocie ponownie spanie poniżej 10 proc. Wskaźniki te są zatem znacznie lepsze niż w minionym 2010 roku, co powinno korzystnie wpływa na kształtowanie się popytu konsumpcyjnego, w tym także na mieszkania. A zatem, dobra koniunktura i rosnący popyt z pewnością mają wpływ na ceny.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: