eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Matryca logiczna pomaga planować projekty unijne

Matryca logiczna pomaga planować projekty unijne

2011-02-16 13:44

Przeczytaj także: Projekty unijne: jak zadbać o ich marketing?


Matryca logiczna powinna wyjaśnić relacje przyczynowo-skutkowe, tworzące logiczną strukturę projektu. Na przykład jeśli zostanie zrobione A (np. działania), co można zweryfikować na podstawie analizy zdefiniowanych w projekcie wskaźników (z wykorzystaniem wskazanych źródeł informacji oraz przy wystąpieniu założonych okoliczności), to wówczas będzie możliwe uzyskanie B (np. rezultatów). Należy pamiętać, że każde działanie opiera się na przyjętych założeniach dotyczących tych elementów, na które nie mamy bezpośredniego wpływu, a które mogą wpływać na wyniki.
Założenia te wiążą ze sobą poszczególne poziomy matrycy logicznej projektu:
  • działania plus założenia prowadzą do osiągnięcia wyników;
  • wyniki plus założenia pozwalają na realizację celu bezpośredniego;
  • osiągnięcie celu bezpośredniego plus założenia przybliża osiągnięcie celu ogólnego.
Założenia występują na każdym poziomie struktury matrycy logicznej projektu i są bardzo istotnym (a często nieuwzględnionym lub co najmniej niedocenianym) czynnikiem decydującym o powodzeniu projektu.

W wyniku podjęcia działań beneficjent otrzymuje, w zależności od typu projektu, produkty o charakterze materialnym (np. oczyszczalnia ścieków) lub niematerialnym (np. szkolenia dla bezrobotnych). Materialne i niematerialne produkty projektu powinny przyczynić się do powstania pewnych zmian w zachowaniu beneficjenta lub w jego otoczeniu w porównaniu z sytuacją sprzed inwestycji (np. zwiększenie ilości oczyszczonych ścieków komunalnych jako rezultat budowy oczyszczalni ścieków komunalnych, liczba przeszkolonych bezrobotnych).

Ponieważ efekty wynikające z wdrożenia projektu bardzo często pojawiają się dopiero w jakiś czas po jego wykonaniu i oddziałują na znacznie szersze grupy odbiorców, długofalowe korzyści projektu określa się mianem celu bezpośredniego (np. poprawa stanu czystości wód w dorzeczu). Każdy projekt powinien być rozpatrywany w szerszej perspektywie polityki prowadzonej w danym sektorze (regionie) i przyczyniać się do jej wypełniania w ramach wyznaczonego dla projektu celu strategicznego (np. poprawa sytuacji ekologicznej regionu). Każdemu z tak zdefiniowanych celów muszą zostać przyporządkowane odpowiednie wskaźniki, o charakterze zarówno ilościowym, jak i jakościowym. Ich zastosowanie pozwala na monitorowanie realizacji projektu oraz dokonywanie jego oceny.

fot. mat. prasowe




Więcej informacji o tym jak przygotować aplikację o unijne fundusze w zakresie innowacyjności m.in. proces opracowania projektu, przygotowanie montażu finansowego, przygotowanie unijnej aplikacji, monitoring realizacji, znajdziesz w książce „Pozyskiwanie środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck Wydawnictwo C.H. Beck

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: