eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a specjalne strefy ekonomiczne

Polacy a specjalne strefy ekonomiczne

2011-01-26 12:31

Przeczytaj także: Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestorów


Różnice kulturowe wciąż mają znaczenie

Z raportu wynika również, że więcej niż 1 na 5 Polaków (22,5%) jest przeciwny zagranicznym inwestycjom w specjalnych strefach ekonomicznych, jednak dla 66% badanych kraj pochodzenia inwestora nie ma znaczenia. Odsetek osób, które wyraziły sprzeciw zagranicz-nym inwestycjom w SSE rośnie wraz z wiekiem respondentów. Tylko 12% spośród najmłodszych Polaków neguje obecność inwestorów zagranicz-nych z innych krajów, podczas gdy w grupie wie-kowej powyżej 59 roku życia odsetek ten wynosi już 31%.

- Doświadczenie wprowadzania nowych inwestorów na polski rynek pokazuje, że różnice kul-turowe nie pozostają bez znaczenia, co może utrudniać budowanie dobrych relacji między przedsiębiorcami i społecznościami lokalnymi. Można tego uniknąć, starając się odpowied-nio wcześnie rozpoznać kontekst społeczny, w jakim ma funkcjonować nowa inwestycja. – podkreśla Norbert Ofmański, On Board PR Ecco Network.

Inwestorom ze Wschodu mówimy NIE!

Spośród respondentów, którzy zadeklarowali, że zależy im na inwestycjach w SSE firm po-chodzących z określonych krajów, do najbardziej pożądanych należały firmy z Europy Zachodniej (70%), Ameryki Północnej (35%) oraz Skandynawii (30%). Zdecydowanie mniej chętnie widzielibyśmy w polskich SSE inwestorów z Europy Środkowowschodniej (21%).

fot. mat. prasowe

Inwestorzy zagraniczni chętnie widziani w SSE

Inwestorzy zagraniczni chętnie widziani w SSE

Jak czytamy w raporcie, tylko 10% Polaków wskazało kraje takie jak Japonia, Chiny czy Korea Południowa jako te, których inwestycje najchętniej widziałoby w SSE. Jeszcze mniejszym poparciem, bo zale-dwie 8% cieszyły się firmy z krajów takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Izrael.

Takie wyniku sondaży świadczą niestety o wciąż pokutujących stereotypach dotyczących prawdopodobnie zasad odmiennej organizacji pracy. Respondenci nie dostrzegają faktu, że dla inwestorów z krajów azjatyckich, czy z Bliskiego Wschodu, Polska pozostaje wciąż bardzo „egzotycznym krajem”. Przełamanie tego wizerunku możliwe jest wyłącznie poprzez praktyczne wskazanie atutów inwestycji w Polsce – twierdzi Robert Brandt, radca prawny, senior partner w Kancelarii Prawnej Majchrzak Brandt i Wspólnicy.

Informacje o badaniu
Raport przygotowany przez On Board PR Ecco Network na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego przez PBS DGA Sondaż został zrealizowany przy wykorzystaniu techniki CAPI (bezpośrednie wywiady kwestionariusze wspomagane komputerowo) w ramach badania Omnibus w dniach 17-19 września 2010 roku na 1072-osobowej reprezentatywnej, losowej próbie mieszkańców Polski.

Do pobrania:



poprzednia  

1 2

Agencje bankowe w 2010 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: