eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 1/2011

Polska: wydarzenia tygodnia 1/2011

2011-01-09 15:43

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 53/2010

  • Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział wprowadzenie w 2011 przez rząd podatku bankowego. Pieniądze z tych wpływów będą odkładane na koncie powołanego w tym celu funduszu, który miałby służyć ratowaniu zagrożonych banków.
  • W opinii rządu od początku powstania OFE wygenerowały 206 mld zł długu, który nieustannie wzrasta. Według rządowej propozycji Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Rząd rozważa też zwiększenie limitów inwestycji w OFE w akcje do 90 proc. z obecnych 40 proc.
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe wyjaśniające, czy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nadużywa swojej pozycji na rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego. Są podstawy, aby sądzić, że "działania PGNiG mogły prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku sprzedaży paliwa gazowego ze szkodą dla kontrahentów i konsumentów", bo PGNiG bezzasadnie odmawia zawarcia umowy sprzedaży i dostawy paliwa gazowego ze spółką NowyGaz, która zamierzała je dalej odsprzedawać".
  • Według metodologii GUS inflacja w Polsce w grudniu wzrosła o 0,3 proc. w porównaniu listopada, natomiast w ujęciu rocznym wyniosła 3,1 proc. (2,7 proc. w listopadzie).
  • Przychody z prywatyzacji (które wpłynęły na konta) z 2010 r. osiągnęły poziom 22,16 mld PLN, co odpowiada 88,6 proc. planu szacowanego na 25 mld PLN. Natomiast wartość zarówno zawartych jak i parafowanych umów jest określana na 29,95 mld PLN - 119,8 proc. planu. Na ten rok planuje się wpływy z prywatyzacji na poziomie 15 mld zł.
  • BIEC poinformował, iż w grudniu wskaźnik rynku pracy spadł - wspierając trend spadkowy, który rozpoczął się w grudniu 2009 r.
  • Zgodnie z danymi z raportu Coface w 2010 r. upadłość przez sądy ogłosiło 655 polskich przedsiębiorstw - jest to o 60 proc. więcej niż w 2008 r.
  • W okresie poł. stycznia - 31 grudzień 2010 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przelał na konta wnioskodawców programów UE 34420,0 mln PLN.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PIERWSZE DNI POLSKIEJ GOSPODARKI, czyli JAKIE SĄ JEJ PERSPEKTYWY?

Nie ulega wątpliwości, że gdyby zaistniała potrzeba optymistycznego spojrzenia na polską gospodarkę w 2011 roku, to na poparcie takiej prognozy można znaleźć wystarczającą ilość argumentów. Byłyby to: najlepszy wynik wśród unijnych krajów - wzrost PKB o 5,2% w dwuletnim okresie lat 2009-2010 oraz to, że dług publiczny w stosunku do PKB wyniósł 53,5% (a więc nie przekroczył magicznej wielkości 55%), a także byłoby nim tempo wzrostu PKB w 2010 na poziomie ponad 3,5%. Do tych argumentów można by dodać ostatnie prognozy prestiżowych instytucji europejskich i światowych mówiące, że nasza gospodarka w 2011 roku będzie miała wzrost gospodarczy jeden z najwyższych w całej Unii (w przedziale 4,0-4,5% r/r). Ponieważ jednak realia są na ogół inne, więc ważną jest odpowiedź na pytanie: z jakimi zagrożeniami dla tak optymistycznej perspektywy należy się liczyć w 2011 roku ...

Na pewno gospodarczy wzrost naszego kraju wspiera dziś wzrost konsumpcji, rządowy program budowy infrastruktury finansowany z pieniędzy unijnych, oraz wzrost eksportu (szacuje się, że w ubiegłym roku wzrósł o ok. 20%).

Jak na razie nie widać zagrożeń dla wzrostu konsumpcji. Pojawiają się oferty pracy, a wśród pracowników zmniejsza się świadomość zagrożeń utratą miejsc pracy. Potwierdzają to wydatki konsumenckie, które dotyczą nie tylko produktów pierwszej potrzeby, ale też rzeczy trwałych. Niewiele dziś wskazuje na blokadę wzrostu płac, będzie też waloryzacja rent i emerytur, odczują wzrost płac nauczyciele. Oznacza to, że dziś nic nie wskazuje na to, że osłabnie konsumpcja.

Wątpliwości pojawiają się, gdy mówi się o inwestycjach prywatnych. Wydaje się, że dopiero większa wiara w stabilność gospodarczą może skłonić firmy i prywatne osoby do wzięcia kredytu, czy też uruchomienia rezerw finansowych. Nie wydaje się, by taki moment był już teraz.

Wątpliwości pojawiają się też w eksporcie. Naszym głównym partnerem są dziś Niemcy. Ten kraj w ubiegłym roku miał dużą, pokryzysową dynamikę wzrostu i na tym skorzystali także nasi przedsiębiorcy. Jednak trudno założyć, że w obecnym roku zanotujemy podobny, wysoki wzrost eksportu.

Obecnie tak dobrze zapowiadający się wzrost w polskiej gospodarce jest w dużym stopniu zależny od sytuacji w eurolandzie, który jednak przeżywa poważne problemy, coraz częściej nazywane kryzysem strefy euro. Dziś objawia się to rozchwianiem rynków finansowych i osłabieniem kursu złotego. Może być znacznie gorzej, jeśli Unia straci kontrolę nad swoim kryzysem. Dotąd wymagał on interwencji w Grecji i w Irlandii, ale w kolejce jest jeszcze gospodarka Portugalii, Hiszpanii, a nawet Włoch i Belgii... Te turbulencje na rynkach finansowych (tak unijnych, jak i globalnych) mogą zagrozić tak dobrze zapowiadającym się naszym perspektywom rozwoju gospodarczego.

Kolejnym zagrożeniem dla naszej gospodarki może być brak poprawy sytuacji w finansach publicznych i wzrastający dług publiczny. Może się okazać, że brak skutecznych decyzji wyraźnie obniżających poziom deficytu budżetowego w połączeniu z pogorszeniem się nastrojów na światowych rynkach finansowych może spowodować pogorszenie się warunków obsługi naszego zadłużenia, co może mieć duże konsekwencje dla naszych planów finansowych. Nie jest to zagrożenie teoretyczne. Jego istnienie potwierdza decyzja rządu o podniesieniu limitu w linii kredytowej, którą Polska wykupiła w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (z 21 do 29 mld USD).

Realnym zagrożeniem wydaje się być też nie tylko bankructwo któregoś kraju ze strefy euro (o dopuszczeniu takiej możliwości mówią politycy niemieccy), ale nawet coraz bardziej rozwijająca się dyskusja w gronie polityków nad możliwością rozpadu strefy euro...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: