eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Oszustwa internetowe: jak ich uniknąć?

Oszustwa internetowe: jak ich uniknąć?

2010-12-21 12:22

Przeczytaj także: Spam i phishing 2021 r. Na czym żerowali cyberprzestępcy?


Bezpieczeństwo w Internecie: kilka reguł

Warto pamiętać, że oprócz oszustw istnieje również wiele innych rodzajów zagrożeń - tj. szereg różnych szkodliwych programów, które potrafią kraść hasła, loginy, informacje dot. karty kredytowej oraz inne informacje osobiste - bez wyraźnego udziału oszusta.

Użytkownicy Internetu powinni przestrzegać kilku prostych zasad. Oto one:
  • Korzystaj z programu antywirusowego: współczesne programy antywirusowe, które są aktualizowane regularnie, zapewniają skuteczną ochronę przed wieloma różnymi zagrożeniami internetowymi.
  • Regularnie pobieraj aktualizacje: aktualizacje programów łatają luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców.
  • Nie podawaj swoich osobistych danych na otwartych zasobach: dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres e-mail).
  • Nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych: istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z pobieranym programem, książką czy filmem dostaniesz również szkodliwe oprogramowanie.
  • Nie klikaj żadnych odsyłaczy w e-mailu: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.
  • Nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy: istnieje duże prawdopodobieństwo, że załącznik będzie zawierał szkodliwy program (nawet jeśli jest to dokument Worda).
  • Nie próbuj "wypisać się" z listy spamowej (szczególnie gdy wiadomość spamowa posiada odsyłacz, którego należy użyć w tym celu): w ten sposób nie odetniesz spamu - wręcz przeciwnie, będziesz dostawał jeszcze więcej niechcianych wiadomości. Istnieją dwie możliwości: twój adres może zostać dodany do bazy osób, które naprawdę chcą czytać e-maile, a tym samym, w przyszłości będziesz dostawał więcej spamu. Lub, jeżeli klikniesz rzekomy odsyłacz "Chcę wypisać się z listy mailingowej", wylądujesz na zainfekowanej stronie.
  • Nie nabieraj się na pozornie atrakcyjne oferty, szczególnie jeśli obiecują ci łatwe pieniądze: takie oferty to w rzeczywistości przynęta, przy pomocy której ktoś chce pozbawić cię pieniędzy lub wmanewrować w podjęcie niezgodnego z prawem działania, za które możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Kilka słów tytułem podsumowania

Oszustwa zawsze będą istniały. Możemy paść ich ofiarą, korzystając z dowolnej usługi Internetu: poczty elektronicznej, portali społecznościowych oraz rozmaitych stron internetowych. Chociaż cyberprzestępcy doskonalą swoje taktyki od lat, same oszustwa praktycznie nie zmieniły się. Pamiętajmy, że zapewnienie bezpieczeństwa w wirtualnej przestrzeni spoczywa na samych użytkownikach. Mamy nadzieję, że pomogą im w tym informacje i porady zawarte w tym artykule.

poprzednia  

1 ... 9 10

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: