eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › F-Secure: zagrożenia internetowe 2011

F-Secure: zagrożenia internetowe 2011

2010-12-20 10:36

Przeczytaj także: F-Secure: zagrożenia internetowe 2010


Portale społecznościowe

Prognozując zagrożenia na 2011 rok, należy pamiętać, że cyberprzestępcy zawsze pojawiają się tam, gdzie znajdują się duże skupiska potencjalnych ofiar. Dzięki temu mogą „ukryć się w tłumie”, równocześnie działając na masową skalę.

"500 milionów użytkowników Facebooka, aktywnych internautów wymieniających się linkami i wiadomościami, nie mogło ujść uwadze napastników. To doskonałe środowisko dla rozwoju cyberprzestępczości. Portale społecznościowe koncentrują uwagę przestępców również z innego powodu. Ich funkcjonowanie opiera się zaufaniu, jakim darzymy linki, wiadomości czy aplikacje polecane rzekomo przez naszych znajomych, a to znacząco ułatwia zadanie szajkom działającym w Internecie"– zauważa Michał Iwan.

Fikcyjne profile, zatrute linki, fałszywe wiadomości czy szkodliwe aplikacje udające gry lub quizy to już dziś chleb powszedni na serwisach społecznościowych. Zjawisko spamu w tam narasta lawinowo, stanowiąc coraz poważniejszy problem i realne zagrożenie dla Internautów. W listopadzie 2010 już 78 proc. użytkowników Facebooka deklarowało, że padło ofiarą społecznościowych spamerów, aż 49 proc. uznało, że z procederem tym boryka się na co dzień.

Tendencja ta pokazuje, że skala problemu w 2011 roku będzie narastać, wprost proporcjonalnie do przyrostu liczby Internautów korzystających z serwisów społecznościowych oraz zysków czerpanych z nielegalnej działalności w tego typu portalach. Już dziś jest to interes niezwykle intratny. Zainfekowane linki lub aplikacje rozpowszechniane na serwisach społecznościowych mogą bowiem kierować do stron dla dorosłych, płatnych serwisów, wykradać dane osobowe, dane dostępowe do kont bankowych, a nawet przenosić się na inne urządzenia należące do ofiary, infekując chociażby należący do niej smartphone.

Windows

Specjaliści z F-Secure prognozują, że w 2011 roku pod ostrzałem przestępców komputerowych z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się także Windows 7.

"To tylko kwestia czasu, a dokładniej momentu, w którym liczba użytkowników korzystających z tej wersji systemu będzie na tyle duża, by inwestycja w złośliwe oprogramowanie opłacała się cybegangom. Windows XP nie przestanie przy tym stanowić atrakcyjnego celu. Nie tylko dlatego, że posiada wiele luk, które wykorzystują włamywacze. Również z uwagi na jego popularność oraz fakt, że każdy użytkownik jest równocześnie administratorem, co tylko zwiększa poziom zagrożenia" – podkreśla Michał Iwan.

Bankowość elektroniczna

Można przewidywać, że w 2011 roku kolejną wojnę z cybergangami będą musiały stoczyć również banki.

Zaledwie kilka miesięcy temu elektroniczna bankowość stanęła w obliczu zupełnie nowego, poważnego zagrożenia. Niebezpieczna aplikacja ZeuS przechwała wiadomości SMS z jednorazowymi kodami do autoryzacji transakcji bankowych dokonywanych online. Tymczasem jednorazowe hasła SMS przypisane do konkretnych transakcji uchodziły dotąd za jedno z najwygodniejszych i najpewniejszych zabezpieczeń e-bankowości.

"Dodatkowa forma autoryzacji właściciela konta i samej transakcji z wykorzystaniem zewnętrznego urządzenia, jakim jest telefon komórkowy, miała stwarzać skuteczną barierę dla potencjalnych nadużyć. Nowa odmiana Trojana ZeuS tę barierę przełamała. Najprawdopodobniej więc banki w najbliższej przyszłości będą musiały zrewidować dotychczasowe systemy zabezpieczeń. Staniemy się wówczas świadkami kolejnego wyścigu technologicznego pomiędzy instytucjami finansowymi a zorganizowaną przestępczością" – mówi Michał Iwan.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: