eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek energetyczny w Europie 2009

Rynek energetyczny w Europie 2009

2010-11-18 13:43

Unia Europejska z wyprzedzeniem wprowadza ograniczenia emisji CO2 w 2020 r., ale ma opóźnienia we wprowadzaniu energii z odnawialnych źródeł, podaje XII edycja raportu firmy Capgemini o europejskich rynkach energetycznych "European Energy Markets Observatory", w której zbadano również bezpieczeństwo dostaw i transformację sieci elektroenergetycznych.

Przeczytaj także: Polska energetyka przed wyzwaniami

Capgemini, firma oferująca usługi konsultingowe, informatyczne i outsourcing, we współpracy z firmami Société Générale Global Research, CMS Bureau Francis Lefebvre oraz VaasaETT, przedstawiła wyniki dwunastej edycji raportu dotyczącego europejskich rynków energetycznych o nazwie European Energy Markets Observatory (EEMO). Badania ujawniły, że choć Europa jest na właściwej drodze do przekroczenia planowanego poziomu redukcji emisji dwutlenku węgla, ma trudności ze zwiększeniem wykorzystania energii z odnawialnych źródeł do poziomu uzgodnionego w unijnym Pakiecie „Klimat i energia”. Trudne do spełnienia może okazać się również ograniczenie zużycia energii, które nie należy do obowiązkowych założeń w europejskim ustawodawstwie. W raporcie analizowane są również działania, w tym także programy reagowania na popyt, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw w Europie w sytuacjach wyjątkowych. Badana jest też zmiana projektów technicznych sieci elektroenergetycznych, ich wyposażenia oraz zmiana sposobu zarządzania sieciami, co ma decydujące znaczenie w osiągnięciu założeń dyrektywy unijnej i zagwarantowaniu bezpieczeństwa dostaw.

Postęp realizacji założeń UE 20-20-20

Mimo zastoju gospodarczego i krajowego ustawodawstwa, Unia Europejska jest bliska zrealizowania planu redukcji emisji gazów cieplarnianych ustalonego w protokole z Kioto, chociaż niektóre kraje członkowskie wciąż mają przed sobą długą drogę do spełnienia swoich poszczególnych celów. W roku 2009 całkowita emisja CO2 w Europie spadła o 7%. Zakładając, że w gospodarce podaż nadal będzie przewyższać popyt, a zakłady przemysłowe przenoszone będą poza Europę, emisja gazów cieplarnianych powinna zostać zredukowana do 2010 roku zgodnie z planem, a być może nawet go przekroczy.

Raport Capgemini wskazuje, że w 2009 roku wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł nadal rosło (choć wolniej niż w roku poprzednim), do czego przyczynił się głównie wzrost wytwarzania energii wiatrowej i energii słonecznej – odpowiednio o 15% i 53%. Jednak obecnie tempo zmiany nie jest dostatecznie szybkie, by do 2020 roku osiągnąć zakładany przez UE poziom 20% energii pozyskiwanej z alternatywnych źródeł w koszyku energetycznym. Komisja zakłada, że z 1.200 terawatogodzin wzrostu energii ze źródeł odnawialnych koniecznych do osiągnięcia planu 500 TWh pochodzić będzie z elektrowni wiatrowych. To powód do niepokoju, ponieważ najkorzystniejsze miejsca do stawiania turbin wiatrowych na lądzie zostały już zajęte, w związku z czym konieczne będzie budowanie kosztownych i skomplikowanych przybrzeżnych farm wiatrowych.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: