eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek energetyczny w Europie 2009

Rynek energetyczny w Europie 2009

2010-11-18 13:43

Przeczytaj także: Polska energetyka przed wyzwaniami


Z finansowego punktu widzenia, zastój gospodarczy zmniejszył przepływ koniecznych środków inwestycyjnych, rozwiązania antykryzysowe zmusiły wiele krajów do ograniczenia dotacji na rozwój systemów do wytwarzania energii słonecznej lub wiatrowej, a nowe przepisy wymuszają bardzo skomplikowane konstrukcje farm wiatrowych. Ponadto takie źródła energii nie stanowią jeszcze konkurencji dla tradycyjnych źródeł, a ich rozwój wymaga wsparcia ze strony klientów. W konsekwencji urzędy regulujące rynek energetyczny i rządy poszczególnych państw powinny podjąć decyzję o zmniejszeniu cen prądu, co zawsze jest trudne w czasach powolnego ożywienia gospodarki. Z uwagi na Chiny, które są obecnie pierwszym na świecie eksporterem paneli słonecznych (wartość eksportu wyceniana jest na 15 miliardów USD), oraz Indie – czołowego eksportera wiatraków – rozwój tych źródeł energii w Europie prowadzić będzie do podwyższenia importu, a nie do rozwoju lokalnej branży i związanego z tym zwiększenia liczby miejsc pracy.

Plan ograniczenia zużycia energii pierwotnej w Europie z poziomu 1.750 miliona ton ekwiwalentu olejowego (Mtoe) w 2005 roku do poziomu 1.520 miliona w 2020 roku wydaje się być dużym wyzwaniem. W wyniku spowolnienia w przemyśle zużycie energii pierwotnej w regionie spadło w 2009 roku o 5,6%, jednak osiągnięcie zakładanego planu w 2020 roku wymuszać będzie znaczącą redukcję zużycia energii w takich sektorach, jak budownictwo i transport. Pomimo uchwalenia przepisów krajowych dodatkowo do przepisów unijnych, te dwa sektory mają długie terminy realizacji zamówień, a także wielu rozproszonych interesariuszy. Z tego względu czas pozostały do roku 2020 może być zbyt krótkim okresem, by wspomniane działania miały odnieść wystarczający skutek. Konieczne będzie również poczynienie znaczących inwestycji i zastosowanie rozwiązań innowacyjnych oraz technologicznych (np. baterii elektrycznych).

Bezpieczeństwo dostaw i potrzeba wprowadzenia inteligentnych sieci elektroenergetycznych

Choć w okresie objętym omawianym raportem (rok 2009 i zima 2009/2010) ogólne bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i gazu wzrosło, w mroźne zimowe dni nie uniknięto napiętych sytuacji w obszarze energii elektrycznej. Kraje, takie jak Francja, niemalże osiągnęły swoje progi importu energii elektrycznej, zmuszone więc były do wysyłania wiadomości do niektórych obywateli z prośbą o zmniejszenie zużycia w godzinach szczytu. W celu podniesienia bezpieczeństwa dostaw w tych trudnych okresach konieczne jest większe wytwarzanie mocy szczytowej (w 2009 r. dodano 13,8 GW z nowych elektrowni gazowych), zwiększenie liczby transgranicznych połączeń międzysieciowych (w 2009 r. odnotowano bardzo niewielki postęp) oraz intensywne programy reagowania na zapotrzebowanie umożliwione przez takie urządzenia, jak systemy inteligentnego opomiarowania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: