eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy a outsourcing

Polskie firmy a outsourcing

2010-11-07 00:10

Przeczytaj także: Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.


Główne korzyści z outsourcingu wymieniane przez ankietowanych dotyczyły przede wszystkim jego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie organizacji. Za podstawową korzyść wynikającą z wdrożenia outsourcingu badane firmy uznały możliwość skupienia się na kluczowych kompetencjach organizacji (91% wskazań). Bardzo istotne są również takie czynniki, jak: usprawnienie działalności przedsiębiorstwa (89%), lepsza wydajność (86,5%), lepsza efektywność bez ponoszenia nakładów na inwestycje (85%), podniesienie jakości i dostęp do specjalistycznej wiedzy (78%) oraz zdobycie nowych umiejętności (53,5%).

Outsourcing - optymistyczna perspektywa

Jak czytamy w raporcie z badania, ponad 52% respondentów stwierdziło, że ich budżet na outsourcing w najbliższych latach będzie rósł. Prawie połowa, czyli 45% przebadanych firm, zadeklarowała, że wydatki ponoszone przez ich organizację na outsourcing w ciągu najbliższych dwóch lat pozostaną bez zmian. Zaledwie 1,5 % firm stwierdziło, że planuje ograniczenie wydatków na outsourcing.

Wśród barier dla rozwoju outsourcingu ankietowani wymieniali przede wszystkim koszty jego wdrożenia (90%), a w dalszej kolejności także regulacje prawne (58%) i brak odpowiednich dostawców (53%).

„Przeprowadzane badania obrazują, że pomimo tego iż większość przedsiębiorstw w Polsce z niego korzysta, outsourcing jest wykorzystywany w dalszym ciągu w stosunkowo ograniczonym zakresie. Dla większości z przebadanych organizacji outsourcing ma znaczenie operacyjne. Przeprowadzone badania wskazują jednak na ewolucję outsourcingu w kierunku wzrostu jego strategicznego znaczenia. Będzie to jednak zależało od tempa rozwoju rynku outsourcingu, a w tym podaży usług outsourcingowych, jak i wzrostu doświadczenia firm w wykorzystaniu bardziej zaawansowanych strategii outsourcingowych”, napisali w podsumowaniu wyników badania dr Mariusz-Jan Radło i dr Dorota A. Ciesielska, partnerzy w firmie analityczno-konsultingowej SEENDICO Doradcy oraz pracownicy naukowi Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Informacje o badaniu
Celem badania pt. „Dojrzałość outsourcingowa polskich przedsiębiorstw” było przedstawienie kompleksowej wizji wykorzystania outsourcingu przez średnie i duże przedsiębiorstwa w Polsce. Badanie zostało wykonane w sierpniu 2010 r. na grupie menedżerów wyższego i średniego szczebla reprezentujących 200 polskich przedsiębiorstw z sektora przemysłowego i usług. Wywiady przeprowadzono w losowo wybranych dużych i średnich przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób. Badania zostały oparte o wystandaryzowany kwestionariusz ankietowy składający się z pytań zamkniętych. Raport został wykonany przez firmę Seendico Doradcy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: