eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości w Polsce IX 2010

Rynek nieruchomości w Polsce IX 2010

2010-09-30 11:35

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2010


Drogie domy pod Warszawą

fot. mat. prasowe

Ceny ofertowe domów w powiatach podwarszawskich

Ceny ofertowe domów w powiatach podwarszawskich

Mieszkanie w Warszawie czy dom pod Warszawą – co kupić? Takie dylematy jeszcze kilka lat temu towarzyszyły wielu osobom, które planowały zakup nieruchomości mieszkaniowej w stolicy. Z prostej kalkulacji wynikało bowiem, że za równowartość nowego M4 w Wilanowie czy na Żoliborzu można było kupić dom oddalony o 20-30 km od Pałacu Kultury. Cisza, czyste powietrze, własna działka z ogrodem, dużo przestrzeni dla dzieci a wszystko to przy braku różnicy w cenie – to były argumenty, które często przeważały szalę na rzecz wyprowadzki pod miasto. Ale do czasu. Wraz z rosnącym popytem ceny domów zarówno w Warszawie jak i w jej okolicach szybko poszły w górę osiągając pułap często ocierający się o granice absurdu.

Wraz z nadejściem kryzysu i widocznego spadku liczby transakcji na rynku nieruchomościowym ceny mieszkań uległy zauważalnej korekcie; staniały mieszkania nowe i używane, zarówno te w centrum jak i na peryferiach miasta.

Tymczasem ceny domów pozostają niewzruszone. Ich właściciele jakby nie dostrzegając zmian jakie zaszły na rynku, wciąż liczą, że osiągną za nie bajońskie sumy. Jak wynika z analizy ofert sprzedaży domów zamieszczonych w serwisie Oferty.net średnia cena ofertowa domu pod Warszawą wynosi przeszło milion złotych. Niższe ceny obowiązują w lokalizacjach na prawym brzegu Wisły – w powiatach legionowskim, nowodworskim, wołomińskim i mińskim domy oferowane są średnio po ok. 800 000 PLN. W powiatach lewobrzeżnych stawka wywoławcza jest o ponad 35% wyższa - przekracza 1100 000 PLN. Najdroższy jest w powiat piaseczyński, w którym średnia cena domu oferowanego do sprzedaży w sierpniu wynosiła ponad 1600 000 PLN.

Zważywszy na to, że już teraz w Warszawie, w dobrej lokalizacji można kupić duże, nowoczesne mieszkanie za cenę poniżej miliona złotych, podwarszawski rynek sprzedaży domów czekają nieuniknione spadki cen. Niezależnie od zalet mieszkania pod miastem (i przymykając oko na wady) przy obecnych stawkach odpowiedź na pytanie „Mieszkanie w Warszawie czy dom pod Warszawą?” wydaje się być jednoznaczna.

Katowicki rynek mieszkaniowy

Raport wskazuje, że Katowice ze średnią ceną ofertową wynoszącą w sierpniu 4 088 PLN/m2 są miastem, w którym ceny mieszkań są jednymi z najtańszych w Polsce. Spośród ośrodków analizowanych przez Oferty.net niższe ceny obowiązują jedynie w Gorzowie Wielkopolskim. Drożej zaś jest w mającej mniejszą liczbę mieszkańców Gdyni, w Białymstoku, Kielcach, Rzeszowie czy nawet w prawie o połowę mniejszym Olsztynie.

fot. mat. prasowe

Katowice – podaż ofert wg cen za m2

Katowice – podaż ofert wg cen za m2

W stolicy aglomeracji śląskiej największy wybór mieszkań znajdą klienci poszukujący mieszkań 2 i 3- pokojowych. Oferty z każdej z tych grup stanowiły w ub. miesiącu po 40% podaży. Mieszkania 4-pokojowe i większe stanowiły 9,4% wszystkich ofert.

Tylko co dziesiąte katowickie mieszkanie wystawione do sprzedaży w sierpniu było kawalerką. Średnia cena za jaką było oferowane to 124 000 PLN – o połowę mniej niż w oddalonym o 80 km Krakowie (245 600 PLN).

O badaniu
Raport został przygotowany na podstawie danych statystycznych serwisu Oferty.net - nieruchomości w Internecie oraz danych Open Finance. Badanie odbyło się na próbie 28248 unikalnych ofert sprzedaży domów i mieszkań wystawionych przez agencje nieruchomości i osoby prywatne w sierpniu 2010 r.


poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: