eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Spożycie alkoholu nawet wśród ciężarnych

Spożycie alkoholu nawet wśród ciężarnych

2010-09-09 09:47

Przeczytaj także: Polki i odżywianie w ciąży


„Naszym celem jest zerwanie ze stereotypem, że FAS to wyłącznie problem rodzin patologicznych. Kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka” ma przeciwdziałać wciąż obecnej w społeczeństwie akceptacji dla picia przez kobiety w ciąży niewielkich ilości alkoholu. Mimo iż większość Polaków ma świadomość, że nie należy spożywać alkoholu w trakcie ciąży, to i tak fakt akceptowania takich postaw przez 10% społeczeństwa stanowi bardzo wysoki odsetek. Co niepokojące, statystyki wśród kobiet w wieku, w którym najczęściej rodzą dzieci, czyli pomiędzy 18 a 35 lat, są gorsze niż wśród ogółu Polaków. (…) Niestety, wciąż funkcjonuje u nas mit, że kieliszek wina wypity w ciąży nie jest szkodliwy. Co gorsza, wciąż zdarzają się sytuacje, że opinie takie są wygłaszane również przez lekarzy. Tym ważniejsze jest, by jak najszerzej edukować o konieczności całkowitej abstynencji w trakcie ciąży”, mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, organizatora kampanii edukacyjnej „Lepszy start dla Twojego dziecka”.

Alkohol niezależnie od formy, w jakiej jest spożywany przez kobietę w ciąży, bez przeszkód trafia w takich samych ilościach do krwioobiegu dziecka i jest dużym zagrożeniem dla jego życia i zdrowia, gdyż rozwijające się w łonie matki dziecko nie ma jeszcze wykształconych enzymów umożliwiających eliminację alkoholu. Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu, wystąpienia wad wrodzonych. Stwierdzone zostało występowanie Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS, czyli zespołu zaburzeń fizycznych i umysłowych u dziecka, które są efektem spożywania przez ciężarną alkoholu. Dzieci obarczone FAS od początku swojego życia skazane są na problemy zdrowotne. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, który może zostać uszkodzony już w łonie matki, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka.

„Fakt zdiagnozowania Alkoholowego Zespołu Płodowego i coroczne obchodzenie Światowego Dnia FAS w dniu 9 września świadczy, jak istotny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest kwestia abstynencji w trakcie ciąży. Zawarte w tej dacie dwie dziewiątki symbolizują 9 miesięcy ciąży i mają za zadanie w tym szczególnym dniu dodatkowo przypominać kobietom i w ogóle społeczeństwom w różnych krajach o konieczności zachowania całkowitej wstrzemięźliwości od alkoholu w trakcie ciąży. Jest to wyrazem miłości przyszłej mamy do swojego dziecka. O tak wiele spraw zabiegają rodzicie w trakcie ciąży, by dziecko mogło czuć się bezpiecznie przychodząc na świat. A abstynencja w trakcie ciąży powinna być podstawą, która ma umożliwić dziecku lepszy start w życie. Pijąc nawet najmniejszą ilość niskoprocentowego alkoholu w trakcie ciąży trzeba mieć świadomość ryzyka wystąpienia u dziecka FAS, z którego nie ma możliwości całkowego wyleczenia. Może się więc okazać, że z powodu nieświadomości czy głupoty przyszłej mamy dziecko będzie musiało całe życie zmagać się z licznymi problemami, które spowoduje zdawałoby się bezpieczna lampka wina czy niewinne piwo lub drink. Dla chwili przyjemności czy miłego towarzystwa nie warto ryzykować szczęściem i zdrowiem własnego dziecka. Okres oczekiwania na nowe życie to wyjątkowy czas więc i kobiety, i otoczenie przyszłych matek muszą nauczyć się go szanować”, komentuje Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

O badaniach
Badanie „Opinie Polaków na temat spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży” zostało zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w okresie 5 - 8 sierpnia 2010 r. metodą Omnimas na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Kobiety w wieku 18-35 lat stanowiły 174 osoby.

Badanie wśród kobiet w ciąży zostało zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Polskiego Przemysłu Spirytusowego w okresie 16 września – 1 października 2009 r. techniką wywiadów bezpośrednich. Próba miejska miała charakter losowo-kwotowy. W sumie zrealizowano 300 wywiadów, po 100 z kobietami w każdym trymestrze ciąży.



poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: