eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VIII 2010

Koniunktura przemysłowa VIII 2010

2010-08-23 10:55

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2010


Dyrektorzy jednostek spodziewają się niewielkich redukcji zatrudnienia, nieco mniejszych niż przewidywano w lipcu. Spośród badanych przedsiębiorstw, w sierpniu 2,2% (przed rokiem 2,3%) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (75% w sierpniu bieżącego roku, 80% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu zmalało znaczenie bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 45 % do 36%) oraz niedostatecznym popytem (z 38% do 30%).

fot. mat. prasowe

Koniunktura VIII 2010

Koniunktura VIII 2010

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 15 (w lipcu plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 8% (w lipcu odpowiednio 20% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na poprawę koniunktury wpływają bardziej optymistyczne prognozy popytu i sprzedaży usług przy utrzymujących się na poziomie sprzed miesiąca, korzystnych bieżących ocenach w tym zakresie. Zarówno oceny bieżącej jak i przyszłej sytuacji finansowej są pozytywne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Sygnalizowany spadek bieżących i przewidywanych cen jest nieco mniejszy niż w lipcu. Liczba zatrudnionych pracowników może nieznacznie zmniejszyć się. W sierpniu 10,5% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 9,3%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (49% w sierpniu, 51% przed rokiem) oraz z konkurencją firm krajowych (49% w sierpniu, 48% przed rokiem).

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 5 (w lipcu plus 10). Poprawę koniunktury odnotowuje 19% badanych firm, a jej pogorszenie – 14% (w lipcu odpowiednio 23% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z mniej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej przy utrzymujących się korzystnych ocenach bieżącego popytu i sytuacji finansowej. Sprzedaż usług rośnie nieco szybciej niż w lipcu. Sygnalizowany jest niewielki wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen usług. Po przewidywanym w lipcu wzroście zatrudnienia, w najbliższych miesiącach można się spodziewać niewielkich redukcji w tym zakresie. Odsetek przedsiębiorstw nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności kształtuje się na poziomie 8,2% (przed rokiem 7,3%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (57% w sierpniu, 65% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku w największym stopniu spadło) oraz – w mniejszym stopniu – z niedostatecznym popytem (49% w sierpniu br., 52% przed rokiem).

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 2 (w lipcu minus 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 17% badanych firm, a jej pogorszenie – 19% (w lipcu odpowiednio 18% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Poprawa ocen koniunktury wynika z optymistycznych, lepszych od zgłaszanych w lipcu, prognoz popytu i sprzedaży. Przewidywana sytuacja finansowa jest oceniana nieznacznie mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Mimo utrzymującego się poziomu popytu z poprzedniego miesiąca, dyrektorzy jednostek sygnalizują niewielki spadek sprzedaży usług i dalsze nieznaczne pogarszanie się sytuacji finansowej. Utrzymuje się spadek bieżących cen usług, na najbliższe trzy miesiące prognozuje się ich niewielki wzrost.

Planowane jest utrzymanie redukcji zatrudnienia na poziomie z lipca. W sierpniu 7,5% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w sierpniu 2009 r. odsetek ten wyniósł 9,5%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (53% w sierpniu, 50% przed rokiem), konkurencją firm krajowych (50% w sierpniu, 53% w sierpniu 2009 r.) oraz niedostatecznym popytem (47% w sierpniu, 50% przed rokiem).

poprzednia  

1 ... 6 7

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: