eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2010r.

Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2010r.

2010-07-09 13:21

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


Łączna wartość ofert przeprowadzonych na giełdzie w Warszawie w drugim kwartale 2010 r. wyniosła 3.150 mln euro i stanowiła 35% wartości wszystkich IPO odnotowanych w tym czasie na najważniejszych giełdach europejskich. Oznacza to sto razy wyższą wartość pierwszych ofert publicznych w porównaniu do 31 mln euro odnotowanych w pierwszym kwartale 2010 r. oraz dwudziestopięciokrotny wzrost w stosunku do drugiego kwartału roku poprzedniego, kiedy to łączna wartość ofert wyniosła 126 mln euro.

Tak duża wartość IPO na GPW w drugim kwartale 2010 r. to przede wszystkim zasługa wspomnianych ofert PZU oraz Tauron Polska Energia, które stanowiły aż 96% wartości wszystkich ofert w tym okresie. Pierwsza oferta publiczna PZU (1.990 mln euro), największej grupy ubezpieczeniowej w Polsce, była największą ofertą w historii warszawskiej GPW (oferta PKO BP w czwartym kwartale 2004 r. osiągnęła wartość 1.777 mln euro) i jednocześnie największym IPO w Europie w omawianym okresie. Drugim największym IPO była oferta akcji grupy energetycznej Tauron Polska Energia o wartości 1.026 mln euro. Trzecie miejsce zajęła spółka wydobywcza Kulczyk Oil Ventures z siedzibą w Kanadzie, która w drodze oferty publicznej nowych akcji pozyskała 79 mln euro.

PwC podaje, że spółki debiutujące w drugim kwartale 2010 r. na NewConnect pozyskały łącznie 11 mln euro, przy czym średnia wartość oferty wyniosła zaledwie 0,6 mln euro, a tylko w dwóch przypadkach przekroczyła 1 mln euro (oferty Mo-Bruk oraz Black Point o wartościach, odpowiednio, 6,4 mln euro i 2,3 mln euro). W jednym przypadku (Astro) miało miejsce jedynie dopuszczenie akcji do obrotu bez przeprowadzania oferty.

„Statystyki za drugi kwartał pokazały, że jesteśmy silnym rynkiem o ugruntowanej pozycji. Co więcej, Warszawie zabrakło bardzo niewiele, by znaleźć się na czele listy. Bardzo cieszy też fakt, że na GPW odnotowano – pod względem wartościowym - ponad jedną trzecią wszystkich ofert w Europie. IPO PZU i Taurona zdominowały miniony kwartał, należy jednak zauważyć, że alternatywny rynek NewConnect cechował się dużą aktywnością – zadebiutowało na nim aż 18 nowych spółek. Jest to pozytywny sygnał dający nadzieję na dalszy pomyślny rozwój tego rynku”, komentuje Tomasz Konieczny.

Odnosząc się do perspektyw i zmian na rynku w najbliższym czasie, Jacek Socha dodaje: „Potwierdziły się nasze wcześniejsze prognozy dotyczące wzrostu aktywności na warszawskim rynku IPO. Po słabszym początku roku obserwowaliśmy znaczące ożywienie w drugim kwartale głównie za sprawą debiutów PZU oraz Tauron Polska Energia. Należy podkreślić masowy udział inwestorów indywidualnych w obu ofertach. Można sądzić, że planowane oferty prywatyzacyjne, w tym zapowiadany debiut samej GPW, również spotkają się z dużym zainteresowaniem. Z drugiej strony niepokoić mogą spore wahania indeksów giełdowych, spowodowane problemami gospodarczymi państw strefy euro i niepewnością wśród inwestorów – z tego powodu nie wszystkie debiutujące spółki, także w Polsce, pozyskały z IPO tyle, ile oczekiwały. Niemniej, drugie miejsce Warszawy wśród europejskich giełd zarówno pod względem liczby IPO, jak i łącznej wartości przeprowadzonych ofert, wskazuje na olbrzymi potencjał naszego rynku”.

Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną na jednym z rynków objętych niniejszą ankietą oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r. i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: